V děčínské zoo se narodily čtyři kapybary vodní

foto V zoologické zahradě v Děčíně se narodila čtyřčata kapybar vodních, největšího žijícího hlodavce na světě. Kapybarám se většinou rodí dvě až osm mláďat o hmotnosti 1,5 kilogramu. V dospělosti váží až 80 kilogramů, měří i přes metr na délku.

Děčín - V zoologické zahradě v Děčíně se narodila čtyřčata kapybar vodních, největšího žijícího hlodavce na světě. Kapybarám se většinou rodí dvě až osm mláďat o hmotnosti 1,5 kilogramu. V dospělosti váží až 80 kilogramů, měří i přes metr na délku. Novináře dnes o narození mláďat informovala mluvčí zoo Alena Houšková.

"Mláďata se mají čile k světu, matka se o ně vzorně stará a na jejich bezpečnost dohlížejí i ostatní členové stádečka," uvedla mluvčí. Děčínská zoo se chovu kapybar věnuje 27 let, za tu dobu se zde narodily více než dvě desítky mláďat. "Vloni to bylo dokonce rekordních devět odchovů," řekla mluvčí.

V zoologické zahradě v Děčíně se narodila čtyřčata kapybar vodních, největšího žijícího hlodavce na světě. Kapybarám se většinou rodí dvě až osm mláďat o hmotnosti 1,5 kilogramu. V dospělosti váží až 80 kilogramů, měří i přes metr na délku.

Březost kapybařích samic trvá pět až 5,5 měsíce, jedinci se páří ve vodě. "Mláďata jsou po porodu dokonale vyvinutá a hned následující den už dokážou přijímat pevnou stravu. Matkou jsou ale i přesto ještě dva měsíce kojena," dodala mluvčí.

Kapybara vodní je známá vedle své velikosti také jako výborný plavec, dovede se i potápět. Pro pohyb ve vodě je dokonale uzpůsobená, mezi prsty má plovací blány. Vodní prostředí vyhledávají kapybary nejen jako oblast s bohatým travním porostem, ale i z termoregulačních důvodů. Na souši se totiž jejich mohutné tělo rychle přehřívá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 5. prosince 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď