V Děčíně bude vládnout ANO s SPD, skončila lhůta pro zpochybnění obecních voleb

foto Primátor Děčína Jiří Anděl (ANO) na snímku z 12. listopadu 2020.

Praha - Děčín se stal po zářijových obecních volbách prvním statutárním městem, kde v domluvené koalici figuruje hnutí SPD. Ve městě bude vládnout vítězné ANO s SPD, které skončilo druhé. Primátorem zůstane Jiří Anděl z ANO. Koalice mají po dnešku i v některých okresních městech, například v Nymburku, Českém Krumlově, Blansku, Šumperku či Uherském Hradišti. Soudy budou v následujících dnech řešit desítky stížností na komunální volby, některé už odmítl. Desetidenní lhůta, v níž bylo možné výsledky hlasování zpochybnit, skončila dnes v 16:00. Výsledky senátních voleb v Praze 6, na Bruntálsku a Orlickoústecku, kde voliči vybrali senátora už v prvním kole, jsou tak definitivní. Nejvyšší správní soud (NSS) v zákonné lhůtě totiž nedostal žádnou stížnost. Stížnosti na druhé kolo senátních voleb bude přijímat do 14. října.

V Děčíně budou mít ANO s SPD ve 27členném zastupitelstvu dohromady 16 hlasů. Koaliční smlouvu chtějí obě hnutí podepsat v pondělí. V opozici usedne Volba pro Děčín, Náš Děčín, ODS a Piráti. "Rada bude devítičlenná a v radě bude schéma šest lidí za ANO a tři zástupci SPD," uvedl Anděl. Náměstků bude mít několik a budou z obou hnutí. Lídrem kandidátky děčínské SPD je poslanec Jaroslav Foldyna, dříve místopředseda ČSSD. Před čtyřmi lety vyhrálo v Děčíně volby hnutí ANO, primátorem se stal Jaroslav Hrouda (ANO). Později byl ze své funkce odvolán a nahradil ho Anděl. V červnu 2020 se vedení Děčína rozpadlo, koalici poté utvořili zástupci hnutí ANO, Pirátů, ODS, Změny pro Děčín a Volby pro Děčín. Magistrátní koalici před jejím rozpadem tvořilo ANO, ČSSD a Náš Děčín.

Zatím není jasné, kdy se bude konat ustavující zasedání zastupitelů Děčína. Ústecký krajský soud totiž obdržel kvůli volbám do zastupitelstva podnět týkající se neplatnosti voleb kandidáta v Děčíně. Další podněty v tomto kraji se týkají neplatnosti celých voleb ve Šluknově, Moldavě na Teplicku či v Loučné pod Klínovcem. Z Karlovarského kraje přišly k soudu stížnosti na volby v Odravě na Chebsku, v Karlových Varech a ve Žluticích na Karlovarsku. Z Plzeňského kraje to byly dvě stížnosti na volby v Tachově, jedna z Chrástu na Plzeňsku a jedna z Bezdružic na Tachovsku. V Libereckém kraji byly zpochybněny volby ve Velkých Hamrech na Jablonecku.

Stížnosti v Moravskoslezském kraji se týkají průběhu voleb a hlasování v Kopřivnici, Rudné pod Pradědem, Krasově, Třemešné, Karviné a ostravském obvodu Plesná. Rozhodovat soud bude ještě v případě Krasova a Plesné, čtyři stížnosti už soud zamítl. Krajský soud v Hradci Králové evidoval osm návrhů či žalob na komunální volby. Poslední dvě stížnosti se týkají voleb v obci Stanovice na Trutnovsku a voleb v Náchodě.

Krajský soud v Brně přijal 23 stížností na komunální volby, dvě ze stížností už odmítl a ke třem nebude přihlížet. Doručené podněty se týkají i voleb v některých brněnských městských částech, a to ve Slatině, Líšni a Brně-středu a také některých okresních měst, a to Znojma a Hodonína. Tři desítky stížností na komunální volby byly podány ve středních Čechách, z toho pět návrhů Krajskému soudu v Praze nepříslušelo, protože se týkaly voleb v Praze. Podněty, které k soudu dorazily, se týkají i největšího města v kraji - Kladna, napadeny byly také volby v Benešově.

Dva týdny po volbách přibývá dohodnutých koalic v okresních městech. Šumperk povede koalice složená z vítězného hnutí ANO, Šumperáků a ODS. V zastupitelstvu, které má 27 členů, bude mít tato koalice 15 mandátů. Na starostu je navržen lídr ANO, senátor Miroslav Adámek. V devítičlenné radě získá ANO pět míst, tři získají Šumperáci a jeden radní bude za ODS. Ustavující zastupitelstvo by se mělo sejít 20. října.

Nymburk povede další čtyři roky vítězné hnutí Nymburk s klidem (NSK) a ODS. Starostou má být nadále lídr nejsilnějšího hnutí Tomáš Mach. Koalice má v 21členném zastupitelstvu 12 křesel. V Českém Krumlově vznikne koalice hnutí a stran ANO, ČK rozumem a srdcem-Nezávislí, ODS, Krumlováci a Žijeme Krumlovem. Starostou bude lídr vítězného hnutí ANO Alexandr Nogrády. ANO se původně domlouvalo i s hnutím Občané patrioti, to ale nakonec v koalici nebude. Koalice bude mít 12 mandátů ve 23členném zastupitelstvu.

V Blansku dnes podepsaly memorandum o spolupráci ANO, ODS, Volba pro Blansko a ČSSD, chystají koaliční smlouvu. V zastupitelstvu budou mít 14 hlasů z 25. Starostou zůstane Jiří Crha (ODS). KDU-ČSL míří do opozice. Koalici v Uherském Hradišti utvoří Společně pro Hradiště, v němž jsou zastoupeni členové ODS a TOP 09, dále hnutí ANO, Nestraníci pro Hradiště a KDU-ČSL a nezávislé osobnosti. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít 17 křesel. Lídr Společně pro Hradiště Stanislav Blaha (ODS) by měl i v příštích čtyřech letech zůstat starostou.

Ve Žďáru nad Sázavou chystá vítězná kandidátka Žďár-živé město (ŽŽM) koalici s hnutím ANO, lidovci a kandidátkou SOS Žďár, která je složená z ČSSD a nezávislých. Funkci starosty se chystá obhajovat Martin Mrkos (STAN), který vedl kandidátku ŽŽM. Jednání zkraje příštího týdne se ještě budou týkat personálního obsazení dalších míst ve vedení města. Rýsující se koalice bude mít v městském zastupitelstvu 20 hlasů z 27.

V Praze se strany zastoupené v novém zastupitelstvu zatím na povolebním uspořádání nedohodly. Hnutí STAN v hlavním městě dnes vyzvalo Piráty a vítěznou koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) k trojstrannému jednání o pražské koalici na půdorysu té vládní. Strany se dosud u jednoho stolu nesešly. Naposledy ve čtvrtek jednalo Spolu s Piráty, shodli se na programových bodech, ale rozcházejí se v personálních otázkách. Se Spolu se několikrát setkali i zástupci STAN. Volby v Praze vyhrála koalice Spolu před ANO a třetími Piráty, do zastupitelstva se poprvé dostali i zástupci SPD.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď