V debatě vyhrál Pavel, míní politolog, expert na média ji považuje za vyrovnanou

foto Superdebata před prvním kolem voleb prezidenta. Zúčastnili se jí kandidáti na prezidenta Danuše Nerudová a Petr Pavel, 11. ledna 2023, CNN Prima NEWS a Prima, Praha.

Praha - Boxerskou terminologií vyjádřeno ve středeční předvolební debatě na TV Prima a CNN Prima News vyhrál generál Petr Pavel na body nad ekonomkou Danuší Nerudovou. Na dotaz ČTK to dnes uvedl politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy. Podle mediálního experta Jana Potůčka byla debata vyrovnaná a až překvapivě klidná.

Pavel v úvodu řekl, že ho mrzí vlna z posledních dnů ohledně dezinterpretace jeho výroku na adresu Nerudové jako expertky na účetnictví. Jako omluvu věnoval někdejší rektorce Mendelovy univerzity flanelovou košili. Ty teď nosí jeho podporovatelé. Nerudová reagovala, že flanel na sobě měla naposledy někdy v 80. letech minulého století a "kousal" ji. Neví, zda bude flanel rehabilitovat, uvedla. Pavlovi věnovala čokoládu, jak poznamenala, "na obalení nervů".

Pavel ale přinesl i dárek pro nepřítomného předsedu ANO a expremiéra Babiše. Šlo o červenou čepici s nápisem "generál". Babiš nosil v předvolebních kampaních červené čepice s kšiltem, například s heslem "Silné Česko".

Podle Mlejnka Pavel tuto předehru zvládl lépe, položením čepice na Babišův opuštěný stolek se pak chtěl prezentovat jako hlavní expremiérův vyzyvatel. To se mu i díky vystupování při debatě v zásadě podařilo, míní politolog.

"Boxerskou terminologií vyjádřeno v ringu CNN Prima News vyhrál Petr Pavel na body. Dokázal několikrát vtipně a pohotově odpovědět. V jeho prospěch jednoznačně vyznělo i téma prezidentské standarty - zde soudím i dle následné reakce na sociálních sítích," uvedl Mlejnek.

Pavel nedávno oznámil, že skupina Ztohoven vrátí na Pražský hrad prezidentskou standartu, kterou v roce 2015 při jedné ze svých akcí vyměnila za rudé trenýrky na protest proti Zemanově politice. Standarta se podle něj ale vrátí až do rukou nového prezidenta. Podmínkou vrácení je to, že hlavou státu nebude Andrej Babiš (ANO).

Nerudová v debatě prohlásila, že standarta na Hradě je i nyní a není nutné vracet původní. Občany podle ní navíc spíše trápí ekonomické problémy.

"Danuše Nerudová potřebovala, vzhledem k vývoji preferencí dle posledních průzkumů, zvítězit, prezentovat v diskusi jednoznačnou převahu nad svým soupeřem, což se jí určitě nepovedlo," míní Mlejnek. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity se podle něj snažila hrát na sociální notu a oslovit "skalní havlisty", avšak křečovitě, příliš okatě. "Navíc jejím postojům i proto chyběla vnitřní konzistence," dodal Mlejnek.

Potůčkovi debata připadala vyrovnaná a až překvapivě klidná. "Chyběl v ní populistický element, který by zajistila účast Andreje Babiše. Obecně ale nevnímám za dobré, že komerční televize zvolily formát prezidentských debat rozdělený na 'béčkové' a 'áčkové' kandidáty. Vůči kandidátům s nižšími preferencemi to není fér," míní.

Na podobné rozdělení si už v dřívějších debatách stěžovali senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer či poslanec SPD Jaroslav Bašta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď