V debatě o osudu Assange jde o výklad prvního dodatku, píší média

foto Ilustrační foto - Julian Assange.

Washington - V debatě o nových obviněních australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange hraje značnou roli výklad prvního dodatku americké ústavy, který zaručuje svobodu projevu, upozorňují dnes americká média. Obhájci práv zpravodajských médií jsou podle agentury AP přesvědčeni, že Assangeovo jednání je součástí standardní novinářské práce. Ministerstvo spravedlnosti naopak hovoří o záměrném ohrožování lidských životů.

Assange podle nových amerických obvinění ohrozil národní bezpečnost USA nezákonným zveřejněním tajných dokumentů, včetně jmen tajných zdrojů amerických bezpečnostních složek v Afghánistánu, Číně, Íránu, Iráku či Sýrii. Assange tak ohrozil jejich životy. Pokud by byl ve všech případech uznán vinným, hrozí mu v USA 175 let za mřížemi.

Assangeův obhájce Barry Pollack označil nová obvinění za bezprecedentní krok, který "ohrožuje všechny novináře a jejich snahu informovat veřejnost o chování americké vlády". Americká unie občanských práv (ACLU) uvedla, že jde o první případ v dějinách, kdy vydavatel může být postižen za zveřejnění pravdivých informací. Podle organizace Výbor reportérů za svobodu tisku obvinění Assange představuje "ohromující hrozbu" svobodě médií.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti se ale Assange dopustil zločinného jednání. "Julian Assange není žádný novinář," komentoval obvinění náměstek ministra John Demers. "Žádný odpovědný člověk, novinář nebo kdokoli jiný, by záměrně nezveřejnil jména osob, o nichž ví, že jde o tajné informátory z válečných zón, které vystavuje smrtelnému nebezpečí," konstatoval.

Případ bude projednávat soud v Alexandrii na předměstí Washingtonu. Prokurátor Zachary Terwilliger upozornil, že Assange je obviněn hlavně ze získání tajných dokumentů, nikoli z jejich zveřejnění. Přestože v soudních spisech je uvedeno, že zveřejnil statisíce dokumentů, obvinění se podle Terwilligera týká jen "malého souboru", který se vztahuje k dekonspiraci tajných zdrojů.

Informace z Afghánistánu a Iráku zveřejněné serverem WikiLeaks obsahují jména Afghánců a Iráčanů, kteří poskytovali informace Američanům a koaličním silám, a rovněž jména novinářů, duchovních, obhájců lidských práv a disidentů působících v oblasti. Assange v srpnu 2010 připustil, že tato skutečnost je "politováníhodná".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 22. září 2019

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď