V ČR se zpřísňují covidová omezení pro restaurace a fitness

foto Uklízečky čistí 9. října 2020 prostory zavřeného plaveckého stadionu v Olomouci. V Česku začala platit část zpřísněných opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření epidemie nového koronaviru.

Praha - V Česku dnes začíná platit část zpřísněných opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření epidemie nového koronaviru. Kabinet je schválil ve čtvrtek, platit mají do 25. října. Restaurace musejí zavírat nejpozději ve 20:00, u stolu mohou být maximálně čtyři lidé. Otevřít nesmějí posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, koupaliště a zoologické zahrady. Další omezení se týkají nákupních center nebo diskoték. Ještě výraznější omezení začnou platit od pondělka.

V restauracích a hospodách je vedle dalšího zkrácení otevírací doby na 20:00 z nynějších 22:00 ode dneška omezen také počet lidí u stolu na čtyři, dosud to bylo šest. Nadále mohou fungovat výdejová okénka, restaurace mohou znovu otevřít v 06:00. Stejně jako v klubech nebo na diskotékách v nich platí také zákaz živé hudby a tance.

V jídelnách v obchodních centrech se ode dneška počet spolustolovníků snižuje dokonce na dva. Provozovatelé center zároveň musejí vypnout bezdrátové připojení k internetu, aby se zde neshlukovali studenti středních škol, kde byla zrušena prezenční výuka.

V obchodech a provozovnách služeb se mohou zákazníci ode dneška zdržovat ve skupinách nejvýše po dvou lidech v aspoň dvoumetrových rozestupech. Výjimku mají stejně jako u stolu v restauracích členové jedné domácnosti.

Denní nárůsty počtu nových případů koronaviru v Česku byly v úterý a ve středu rekordní, přírůstek se dostal nad pětitisícovou hranici. K novému maximu směřoval denní nárůst podle podvečerních čísel také za čtvrtek. Rychle se tak zvyšuje i počet lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19, pacientů ve vážném stavu a zemřelých. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by bez nových opatření za dva týdny nemusely kapacity tuzemského zdravotnictví stačit.

Přehled nových opatření, která ve čtvrtek vyhlásila vláda a která zveřejnila na svém portáluODok:

Od pátku 9. října do neděle 25. října:

- Na akcích uvnitř se může shromáždit nejvýše deset lidí a na venkovních akcích nejvýše 20, s výjimkou členů domácnosti, schůzí a zasedání, a také účasti na svatbě či pohřbu.

- Nesmějí se pořádat koncerty, divadelní představení a jiná umělecká představení a slavnosti, při kterých se převážně zpívá, včetně zkoušek. Zpívat se nesmí ani ve školách či v kroužcích nebo jiných spolcích.

- U ostatních kulturních akcí bude do pondělí 12. října platit stávající režim, ve kterém mohou divadla hrát, ovšem bez přestávek na občerstvení. V jednom sále může být maximálně 500 lidí s rouškami, stejně jako v kinosále, a musí být dodrženy dvoumetrové vzdálenosti mezi lidmi navzájem.

- Uzavírají se všechna vnitřní sportoviště, tělocvičny, hřiště, posilovny a fitness centra, s výjimkou tělocviku na prvním stupni základního vzdělávání v základních školách a v mateřských školách. Také se uzavřou bazény a wellness a rovněž i zoologické zahrady. Zavřeny zůstanou i herny a kasina.

- Sportovních akcí se do pondělí 12. října mohou účastnit pouze sportovci, organizátoři a novináři v celkovém počtu nejvýše 130 osob, totéž platí i pro přípravu na soutěže.

- Bohoslužeb se může účastnit nejvýše 100 lidí.

- Restaurace musejí zavřít ve 20:00. U stolů mohou sedět nanejvýš čtyři lidé, vedle toho musí být mezi sedícími odstup 1,5 metru. V jídelnách v obchodních centrech mohou být u stolu jen dva lidé. Nebude poskytována služba wi-fi.

- Společenské kluby a diskotéky musejí také zavřít ve 20:00 a platí v nich zákaz živé hudby a tance.

- V nákupních centrech se lidí smějí pohybovat jen ve skupinkách po dvou s rozestupy dva metry mezi jednotlivými skupinkami.

Od pondělí 12. října do neděle 25. října:

- Pravidlo o shromáždění nejvýše deseti lidí uvnitř a nejvýše dvaceti lidí venku se začne vztahovat i na bohoslužby a jiné náboženské obřady, slavnosti, taneční akce, spolkové akce, sportovní akce a přehlídky, kromě schůzí a pracovních zasedání.

- Nesmějí se konat koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté.

- Nesmí se společně zpívat ve více než pěti lidech uvnitř, s výjimkou domácností a mateřských škol.

- Nesmějí se konat poutě a podobné tradiční akce, kongresy a jiné vzdělávací akce a veletrhy.

- Zavřena zůstanou muzea, galerie, výstavní prostory, hrady, zámky, hvězdárny a planetária. Také provozovny zájmových kroužků pro děti kromě školních družin.

- Na svatbách či pohřbech se může od 19. října shromáždit nejvýše 30 lidí.

- Pokojná venkovní shromáždění budou omezena na nejvýše 500 lidí v rouškách, a to ve skupinách po maximálně 20 lidech při rozestupech dva metry mezi skupinami.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 22. října 2020

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď