V ČR se v 1. čtvrtletí ubytovalo 2,8 mil. turistů, desetkrát více než loni

foto V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v 1. čtvrtletí ubytovalo ubytovalo 2,81 milionu turistů. Je to desetkrát více než ve stejném období loňského roku.

Praha - V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovalo ubytovalo 2,81 milionu turistů. Je to desetkrát více než ve stejném období loňského roku, který byl ovšem výrazně poznamenán covidem a protiepidemickými opatřeními. Ze zahraničí dorazilo zhruba 886.000 turistů, což je šestnáctinásobný nárůst. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Turisté strávili za první tři měsíce v ubytovacích zařízeních 7,9 milionu nocí, meziročně sedmkrát více. Tržby ve službách stouply v v prvním čtvrtletí o 12,5 procenta, ve službách souvisejících s turistikou dokonce vzrostly několikanásobně.

"Návštěvnost se oproti minulému roku výrazně zvýšila, ale srovnávací základna je kvůli loňským pandemickým omezením na nízké úrovni. Výkony ubytování v prvním čtvrtletí zdaleka nedosáhly objemů z roku 2019, stále chybí především zahraniční hosté," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura. V prvním čtvrtletí roku 2019 se v Česku ubytovaly čtyři miliony turistů, hosté z ciziny přitom převažovali.

Do hotelů v letošním prvním čtvrtletí přijely více než dva miliony turistů. V penzionech přespalo 485.000 lidí, což představuje 17 procent celkového turistického ruchu. Podíl ostatních zařízení pak činil 11 procent ubytovaných hostů.

Mezi nejnavštěvovanější kraje patřily vedle Prahy také Královéhradecký a Liberecký, které tradičně vyhledávají vyznavači zimních sportů. Do hlavního města dorazilo 758.000 turistů, strávili tam 1,7 milionu nocí. Královéhradecký kraj navštívilo bezmála 346.000 turistů a strávili v něm téměř 1,3 milionů nocí. Liberecký kraj eviduje 238.000 turistů a 811.000 přespání. Naopak nejméně navštěvovanými regiony byly Ústecký a Pardubický kraj, kam přijelo shodně 79.000 turistů.

Zahraniční turisté strávili v ubytovacích zařízeních 2,35 milionu nocí, tuzemští turisté 5,58 milionu nocí. "Počet přenocování rezidentů byl vyšší než v prvním čtvrtletí 2019 před pandemií," podotkli statistici.

Z cizinců bylo tradičně nejvíce turistů z Německa - přes 234.000. Tvořili tak více než čtvrtinu zahraniční klientely. Následují Slováci, kterých dorazilo zhruba 98.000. Do Česka přijelo také bezmála 79.000 Poláků. Ze zemí mimo Evropu cestovali do ČR nejčastěji Američané. Přijelo jich zhruba 27.000, což je řadí na desáté místo žebříčku.

Na čtvrtém místě jsou Ukrajinci, kterých podle dostupných údajů přijelo téměř 47.000. ČSÚ upozorňuje, že do statistik jsou započítáni Ukrajinci, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válce na Ukrajině však provozovatelé ubytovacích zařízení nemohli ve všech případech rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. "Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení," dodali statistici.

Tržby ve službách stouply v 1. čtvrtletí o 12,5 %, v turistice několikanásobně

Tržby ve službách v Česku stouply v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 12,5 procenta. Ve službách souvisejících s turistikou dokonce vzrostly několikanásobně. Úrovně, jakou měly před pandemií nemoci covid-19, však stále nedosáhly. Oznámil to ČSÚ.

Tržby ve službách v Česku stouply v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně o 12,5 procenta. Cestovní agentury, kanceláře a jiné rezervační a související činnosti zaznamenaly na začátku letošního roku nárůst tržeb o 198,7 procenta proti loňsku. V ubytování, stravování a pohostinství tržby vzrostly o 105,9 procenta. V samotném ubytování stouply na trojnásobek.

Tržby související s turistikou stouply podle statistiků tak výrazně kvůli nízké srovnávací základně, protože v prvním čtvrtletí roku 2021 platila omezení cestování i služeb kvůli pandemii. "Úrovně tržeb z prvního čtvrtletí roku 2020 však zatím nedosáhly," sdělil vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák. První případy covidu-19 se v Česku objevily na začátku března 2020. Vláda následně opakovaně zaváděla protiepidemická opatření, včetně například omezení cestování, ubytování či provozu restaurací.

Výsledky cestovního ruchu ze začátku letošního roku vypadají podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka nadějně. Návrat do stavu, jaký byl před pandemií, ale podle něj bude ještě dlouhý. "Výrazné zaostávání je stále vidět u ubytování a cestovních kanceláří, která je reálně 38 procent pod úrovní roku 2019, restaurace pak necelou čtvrtinu," sdělil. Od služeb lze podle něj do budoucna očekávat mírně pozitivní příspěvek k růstu české ekonomiky. "Stále větší překážkou nicméně zůstane inflace, která mění třeba chování spotřebitelů," doplnil.

Růst zaznamenala v prvním čtvrtletí všechna hlavní odvětví služeb. V administrativních a podpůrných činnostech, kam spadají i cestovní agentury a kanceláře, tržby vzrostly o 15,5 procenta. Růstu dosáhly například i administrativní, kancelářské a jiné podpůrné činnosti pro podnikání, a to o 12,4 procenta, kdežto třeba agenturám práce tržby téměř o desetinu klesly.

V dopravě a skladování se tržby meziročně zvýšily o 14,3 procenta. V letecké dopravě, kterou také zasáhla protiepidemická opatření, růst dosáhl 82,9 procenta. Naopak v poštovní a kurýrní činnosti tržby klesly o 4,3 a ve vodní dopravě se snížily o více než desetinu.

V profesních, vědeckých a technických činnostech se tržby zvýšily o 11,4 procenta. Největší růst v tomto odvětví vykázaly architektonické a inženýrské činnosti, technické zkoušky a analýzy, a to o 26 procent. V činnostech týkajících se nemovitostí tržby meziročně vzrostly o tři procenta. V informačních a komunikačních činnostech růst dosáhl 3,7 procenta, ale třeba hudební a filmový průmysl posílil až o 72,1 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď