V Česku druhým dnem panují tropy, v Plzni bylo téměř 35°C

foto Teplého počasí využili lidé 16. června 2021 k návštěvě jezera Matylda v Mostě, které vzniklo rekultivací hnědouhelného lomu Vrbenský. Jezero má pro letošní sezonu nová mola a lepší vstup do vody.

Praha - Teploty v Česku dnes druhým dnem stoupaly nad tropických 30 stupňů. Stejně jako ve čtvrtek bylo nejtepleji v Plzni-Bolevci, kde naměřili 34,9 stupně Celsia. Rekordů přesto mnoho nepadlo. Z více než 150 stanic s alespoň třicetiletou délkou záznamů zaznamenaly nová teplotní maxima pro 18. červen pouze tři. Důvodem byla mimořádně horká polovina června před osmi lety. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Maximální denní teploty v Česku se dnes odpoledne pohybovaly nejčastěji mezi 28 a 32 stupni Celsia. Nejtepleji bylo v nížinách na západě Čech, kde se rtuť teploměru dostávala i nad 33 stupňů.

Přes 34 stupňů Celsia zaznamenaly dvě stanice, obě v Plzni. Zatímco v Bolevci se teplota blížila 35 stupňům, na Mikulce bylo 34,1 stupně Celsia.

Více bylo stanic, kde dnes naměřili přes 33 stupňů. Například v Praze-Komořanech meteorologové naměřili 33,1 stupně, stejně jako ve Stříbře. V Dobřanech na Plzeňsku bylo 33,4 stupně Celsia.

Rekordy pro 18. červen dnes přepisovaly pouze tři stanice, které měří alespoň 30 let. Jednou z nich byla Paseka na Olomoucku, kde naměřili 31 stupňů, druhou Tuhaň na Mělnicku s teplotou 33,4 stupně. Třetí stanicí s novým rekordem je po dnešku Mořkov na Novojičínsku s 29,8 stupni Celsia.

Podle předpovědi ČHMÚ budou tropické teploty pokračovat i o víkendu. V neděli by mohlo být ojediněle i 36 stupňů. Nad tropickou třicítkou by měly teploty být ještě v pondělí, kdy už ale na většině území ČR bude pršet.

Vysoké teploty přidělávají práci zdravotnickým záchranářům. Třeba v Praze vyjeli dnes za denní směnu ke 27 kolapsům, za kterými velmi pravděpodobně mohlo být horké počasí, řekla ČTK před 18:00 mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. „Dbejte na pitný režim, nepobývejte dlouho na přímém slunci a velké fyzické námahy se raději vyvarujte,“ napsala na twitteru. V Ústeckém kraji pomohli do 14:00 záchranáři 18 lidem, kteří se potýkali s nevolností a slabostí. Několik z nich zkolabovalo, řekl ČTK mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 2. srpna 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď