V Comeyho zápiscích k Trumpovi se píše o Flynnovi i prostitutkách

foto Kopie poznámek bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho.

Washington - Americký prezident Donald Trump vyjádřil loni v rozhovoru s Jamesem Comeym, nyní již bývalým ředitelem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), vážné pochybnosti o úsudku hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna. Vyplývá to z poznámek, které si Comey po setkáních s Trumpem dělal a které získalo několik amerických médií. Trump podle nich s Comeym hovořil také o obvinění, které se týká jeho údajného styku s prostitutkami v Moskvě v roce 2013. Prezident na twitteru poznámky označil za důkaz, že nespolupracoval před zvolením tajně s Ruskem.

Comeyho poznámky, které už dříve dostal zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti předalo v upravené podobě zástupcům tří výborů Sněmovny reprezentantů. Zápisky vzápětí získalo několik předních amerických médií.

V poznámkách bývalého šéfa FBI se píše například o jeho setkání s Trumpem v New Yorku v lednu loňského roku, krátce před prezidentskou inaugurací. Právě na této schůzce Trump údajně hovořil o obviněních, podle kterých byl v Moskvě v roce 2013 ve styku s prostitutkami. Opakovaně tato obvinění v rozhovoru s Comeym odmítl. Podle poznámek tehdejšího šéfa FBI mu Trump mimo jiné svěřil, že mu ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko má "jedny z nejkrásnějších děvek na světě". Kdy Putin tento komentář údajně učinil, není jasné.

Kreml tato tvrzení dnes popřel. "Jestli je to tak napsáno, tak přinejmenším tato část neodpovídá skutečnosti. Prezident Putin nemohl nic takového říci a ani to prezidentu Trumpovi neříkal," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Dodal, že prezidenti spolu ani jednou nehovořili, dokud se Trump nestal hlavou státu.

Zápisky popisují také setkání Comeyho s Trumpem zhruba týden po jeho uvedení do úřadu prezidenta. Trump šéfovi FBI tehdy údajně řekl, že od něj očekává loajalitu. V jednom z dalších rozhovorů americký prezident Comeyho údajně požádal, aby přestal vyšetřovat poradce Bílého domu Flynna.

"Poznámky Jamese Comeyho jsou venku a jasně ukazují, že nedošlo k ŽÁDNÉ TAJNÉ DOHODĚ, ani ŽÁDNÉMU MAŘENÍ. A taky: prozradil utajované informace. Páni! Bude hon na čarodějnice pokračovat?" napsal prezident v reakci na zveřejnění obsahu poznámek na twitteru.

Zveřejněná verze Comeyho poznámek, kterých je 15 stránek, není dokumentem podléhajícím utajení. Některé úseky textu jsou ale začerněné, neboť jsou v režimu utajení. Agentura AP poznamenala, že i poznámky, které unikly do médií už loni, jsou rovněž z neutajované části dokumentu. AP, ale například i CNN, patří k médiím, která Comeyho poznámky získala.

Trump nečekaně Comeyho z vedení FBI odvolal začátkem loňského května. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že v Comeyho ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Spekulace, že odvolání souvisí s vyšetřováním bývalého hlavního bezpečnostní poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli údajnému ruskému ovlivňování předloňských prezidentských voleb v USA, prezident odmítl. Flynn ve funkci poradce skončil už v únoru 2017.

Trump si rovněž Comeymu stěžoval na Flynnovu práci v administrativě. Tehdejšímu šéfovi FBI prezident řekl, že poradce má vážné problémy s úsudkem. Jako příklad zmínil, že Flynn ho včas neinformoval o gratulacích, které od světových vůdců po složení prezidentské přísahy obdržel, což způsobilo průtahy v děkovných odpovědích.

Comey si také zapsal, že Trump se během jejich rozhovoru věnoval možnostem, jak postupovat proti těm, kteří vynášejí informace o chodu jeho administrativy médiím, a jak novináře dostat do vězení.

Podle agentury Reuters se řada informací ze zápisků, z kterých dnes média citovala, objevila už v Comeyho knize A Higher Loyalty (Vyšší věrnost). Ta vyšla tento týden a bývalý šéf FBI v ní Trumpa přirovnává k mafiánskému bossovi, pro něhož je jím vedená organizace a věrnost k jeho osobě nade vše.

"Věděl jsem, že může přijít den, kdy budu potřebovat záznam o tom, co se stalo, abych mohl bránit nejen sebe, ale i FBI," vysvětlil před časem Comey, proč si poznámky po setkáních s Trumpem dělal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď