V Číně se streamuje Klub rváčů s výrazně změněným koncem, v němž zvítězí policie

foto Ilustrační foto - Americký režisér David Fincher.

Peking - Uživatelé populární čínské streamovací platformy Tencent Video mají možnost zhlédnout kultovní americký snímek Klub rváčů z roku 1999, v němž však společnost zásadně upravila konec a tím i vyznění celého filmu. Namísto známé scény, při níž se dva hlavní protagonisté dívají na vybuchující mrakodrapy, čímž zjevně naplnili svůj cíl rozvrátit bankovní systém, se na obrazovce objeví nápis, podle nějž všechny strůjce plánu včas zatkla policie a zabránila chystaným explozím, upozornil server televize CNN.

Konec dnes již klasického snímku režiséra Davida Finchera přináší velký dějový zvrat, při němž si vypravěč příběhu uvědomí, že postava jeho přítele Tylera Durdena, kterého ztvárnil Brad Pitt, je ve skutečnosti jeho imaginární alter ego. Vypravěč, kterého hraje Edward Norton, sám sebe střelí do tváře, čímž svoje alter ego zahubí. Po boku své přítelkyně se pak dívá na vybuchující mrakodrapy velkých bank.

To, že se hlavním protagonistům podařilo uskutečnit tak rozvratný plán, se však zřejmě nelíbilo čínským cenzorům. Namísto scény s vybuchujícími budovami se na obrazovce objeví nápis: "Díky stopám poskytnutým Tylerem policie rychle odhalila celý plán a zatkla všechny zločince a podařilo se jí předejít výbuchu bomb. Po soudním řízení byl Tyler poslán do blázince, kde se mu dostalo psychologické péče. Z nemocnice byl propuštěn v roce 2012".

Společnost Tencent ani vládní úřady změnu nekomentovaly, na upravený konec si však stěžovali někteří lidé na sociálních sítích.

Zahraniční filmy v Číně prochází tvrdou cenzurou před uvedením do tamní distribuce. Od 90. let minulého století úřady povolují jen omezené množství cizích filmů. Veřejně se tam promítalo například jen devět z 26 snímků, jež obdržely Oscara za nejlepší film mezi lety 1994 až 2019.

Přes čínské regulátory přitom většinou neprojdou filmy, které pojednávají o tabuizovaných tématech, například o masakru na pekingském náměstí Náměstí nebeského klidu z roku 1989 nebo o sexuálních menšinách.

V Číně byl například v roce 2019 uveden snímek Bohemian Rapsody o zpěváku Freddiem Mercurym, z něhož však zmizely všechny scény, z nichž vyplývalo, že byl Mercury homosexuál, nebo že trpěl onemocněním AIDS. Silná cenzura postihla rovněž čínské vydání seriálu Hra o trůny, z nějž zmizela většina násilných a sexuálních scén a někteří diváci si pak stěžovali, že výsledek připomínal usedlý dokument o evropských středověkých hradech, píše CNN.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď