V Číně přibylo případů covid-19 na 83.000, v Japonsku na 10.000

foto Návštěvníci v rouškách na Velké čínské zdi, 14. dubna 2020.

Peking - Pevninská Čína v pátek zaznamenala 27 nových případů nákazy koronavirem, což je o jeden případ více než ve čtvrtek. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi. Sedmnáct nakažených si infekci přivezlo ze zahraničí.

Čína do své statistiky nezahrnuje pacienty bez klinických příznaků, jako jsou horečka či kašel. Případů infekce u lidí, kteří nevykazovali žádné příznaky, bylo nově registrováno 54.

Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Číně dosáhl 82.719. Číslo je o 300 vyšší než předchozí den, což zdravotní komise vysvětlila přehodnocením statistik.

Nikdo další v Číně za poslední den na nákazu koronavirem nezemřel. V pátek nicméně čínské úřady po revizi údajů zvýšily bilanci obětí koronaviru v zemi na 4632, což představovalo nárůst o více než třetinu.

Podezření, že v Číně a nejhůře zasaženém městě Wu-chan je ve skutečnosti více případů, než uvádějí statistiky, se v uplynulých měsících ozývala z různých stran.

Čína bude testovat některé pracovníky odjíždějící z Wu-chanu

Čína bude povinně na koronavirus testovat pracovníky v některých pro stát důležitých službách, kteří budou chtít odjet z Wu-chanu. Úřady tam nyní zrušily nařízení, které hlavní a nejlidnatější město provincie Chu-pej kvůli masivnímu rozšíření nemoci covid-19 uzavřelo na 70 dní.

Testy pro ošetřovatele, pracovníky ve školství a zaměstnance bezpečnostních složek zaplatí místní vláda. Lidi zaměstnané v jiných sektorech úřady vyzývají, aby se předtím, než vyjedou z města, nechali otestovat dobrovolně. Wu-chan k dnešku podle agentury Reuters čítal zhruba 60 procent potvrzených případů nákazy v Číně a 84 procent úmrtí na covid-19.

Japonsko má 10.000 infikovaných koronavirem a 200 mrtvých

V Japonsku dosáhl počet lidí nakažených koronavirem 10.000. Oznámila to dnes televizní stanice NHK. Země má do dnešního dne 200 mrtvých. Rekordní nárůst nových případů ohlásil Singapur, za den tam přibylo 942 infikovaných.

Japonský premiér Šinzó Abe tento týden rozšířil stav nouze z původních sedmi prefektur na území celého Japonska až do 6. května. Lidem to ztíží cestování o svátcích, které připadají na přelom dubna a května a při nichž mají Japonci delší volno. Nemoci covid-19 v Japonsku dosud podlehlo 200 lidí a nejpostiženější oblastí zůstává Tokio. V pátek tam zaregistrovali 201 nových nakažených, NHK ohlásila, že dnes Tokio zaznamenalo 181 nových případů.

V Singapuru ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 942 nových případů nákazy, takže celkově má Singapur 5992 infikovaných. Ministerstvo nové nakažené charakterizovalo jako lidi s "pracovním povolením", kteří žijí v ubytovnách pro cizince.

V Thajsku přibylo 33 nakažených a celkově jich tam je 2733. Nikdo další na covid-19 v Thajsku nezemřel, takže počet úmrtí zůstává na 47. Koronavirem se nově nakazili další občané Malajsie, Filipín i Indonésie. Tyto tři země navíc dohromady za uplynulých 24 hodin zaznamenaly téměř 30 nových úmrtí, z nichž polovina připadá na Indonésii. Tato čtvrtá nejlidnatější země planety v pátek překonala Filipíny v počtu nejvíc nakažených v oblasti Jihovýchodní Asie, uvedla agentura Reuters.

Malajsie zaznamenala nejnižší denní nárůst nově infikovaných. Bylo jich 54 a země má nyní celkem 5305 potvrzených nakažených. S novými dvěma mrtvými v Malajsii zemřelo už 88 lidí. Indonéské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 15 nových úmrtí, celkově má země 535 mrtvých. V Indonésii žije přes 260 milionů lidí, avšak potvrzeno je tam pouze 6248 případů nákazy koronavirem. Na Filipínách, které byly dosud ve svém regionu nejpostiženější, je nyní 6087 nakažených. Mezi mrtvými přibylo od pátku deset případů, takže na Filipínách už zemřelo 397 lidí.

Severokorejské úřady informovaly občany Severní Koreje, že v zemi jsou potvrzené případy nákazy koronavirem. Oznámila do rozhlasová stanice Radio Free Asia (RFA), podle níž byli obyvatelé informováni na veřejných přednáškách. Pchjongjang ale dál oficiálně tvrdí, že v zemi žádný případ není.

Počet nakažených koronavirem v Íránu překročil 80.000. Nově tam zemřelo přes sedm desítek pacientů, takže celkový počet úmrtí v zemi překonal číslo 5000. Údaje z posledních 24 hodin dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. V Teheránu a okolí se dnes začala obnovovat činnost v některých podnicích a obchodech, i když je Írán epidemií nejpostiženější ze zemí Blízkého východu.

Počet potvrzených případů v Turecku vzrostl na 82.329, čímž země předčila bilanci sousedního Íránu a poprvé eviduje nejvíc infikovaných na Blízkém východě. Podle agentury Reuters o tom dnes večer informoval turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Za posledních 24 hodin přitom v Turecku přibylo 3783 lidí, u nichž testy prokázaly nákazu koronavirem SARS-CoV-2, dodal ministr. Za stejnou dobu také zemřelo dalších 121 lidí nakažených koronavirem a celkový počet obětí nemoci covid-19, způsobované tímto virem, se tak v Turecku zvýšil na 1890.

Izraelská vláda schválila uvolnění části přísných opatření proti šíření epidemie infekční nemoci covid-19. Otevřou se některé obchody a služby a lidé se budou moci vzdálit od domova na 500 metrů místo dosavadních 100 metrů, informovala agentura AFP.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď