V Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19

foto Ilustrační foto - Vakcína proti covidu-19 od čínského výrobce Sinopharm.

Peking - Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň nabírá v posledních týdnech tempo, jen za poslední den injekci s jedním z čínských preparátů dostalo 20,2 milionu lidí, napsala agentura Reuters s odkazem na data poskytnutá úřady. V zemi s více než 1,4 miliardy obyvatel se koronavirová nákaza za posledních 24 hodin potvrdila u pouhých 23 osob.

Čína očkuje výhradně vlastními očkovacími látkami vyvinutými firmami Sinovac a Sinopharm. Ty podle studií snižují riziko propuknutí těžké formy covidu-19, avšak v menší míře, než například vakcíny firem Pfizer/BioNTech či Moderna, které převládají v USA a Evropě.

Očkovací kampaň se v Číně rozbíhala pomalu, zčásti kvůli tomu, že úřady v začátcích upřednostňovaly export do jiných zemí, a také kvůli malému zájmu lidí. Někteří Číňané mají totiž obavy z domácích očkovacích látek kvůli řadě minulých skandálů. Virus byl rovněž na jaře na ústupu v důsledku přísných uzávěr a masového testování a lidé nepokládali imunizaci za důležitou. Do poloviny března dostalo injekci s vakcínou jen 65 milionů Číňanů.

V poslední době však podle listu The New York Times (NYT) zájem o očkování roste, zejména kvůli zvýšeným obavám Číňanů z nebezpečné varianty viru zvané delta, kterou vědci poprvé objevili v Indii. Peking si rovněž stanovil cíl plně naočkovat 70 populace, tedy asi 980 milionů osob, do konce letošního roku. Za tím účelem posílil výrobní kapacity a zahájil kampaň, jíž chce k vakcinaci přesvědčit co nejvíce lidí.

Zatímco v USA se však člověk díky očkovacím loteriím v mnoha státech může stát milionářem, v Číně jsou pobídky výrazně skromnější. V Šanghaji podle NYT dostal jeden muž za očkování lahev s vodou, v provincii An-chuej rozdávaly úřady za odměnu vajíčka. V Pekingu dostala jedna žena za injekci v přepočtu asi 150 korun.

Hlášené údaje o nových nákazách i zemřelých po covidu-19 jsou v Číně dlouhodobě oproti řadě jiných zemí velice nízké. Peking eviduje od začátku pandemie celkem 91.587 pozitivních testů, nákaze podle něj podlehlo dohromady 4636 Číňanů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 27. července 2021

Očekáváme v 1:00 20°C

Celá předpověď