V Číně měsíc nezemřel nikdo s covidem-19, země otevírají hranice

foto Muži během hovoru sedí oděleně na lavičkách na pláži na předměstí Atén, 15. května 2020.

Peking/Moskva/Londýn/Paříž/Madrid - Úřady v Číně, odkud se začátkem roku rozšířil koronavirus, za poslední měsíc nezaznamenaly žádný nový případ úmrtí pacienta s covidem-19. Podle agentury AP nové úmrtí naposledy ohlásily 14. dubna. Vláda ve Slovinsku jako první v Evropě dnes oznámila, že epidemie v zemi skončila a lidé přijíždějící z EU nebudou muset do karantény. Epidemie naopak nepolevuje v Rusku, kde počet nově nakažených znovu překročil 10.000, rekordní počty infikovaných během jednoho dne hlásí Brazílie a Mexiko. Ekonomika eurozóny a i celé EU se podle evropského statistického úřadu Eurostat propadla v prvním čtvrtletí nejvíce od začátku měření před 25 lety.

Ve dvoumilionovém Slovinsku během dvou týdnů úřady zaznamenávaly méně než sedm nových případů nákazy za den. Premiér Janez Janša v této souvislosti řekl, jeho země teď má nejlepší epidemickou situaci v Evropě.

Povinnost dvoutýdenní karantény pro návštěvníky z jiných zemí plánuje zrušit Řecko, kde turistický ruch patří ke klíčovým branžím ekonomiky. Podle agentury DPA o tom jedná i s Českem. Naopak Španělsko, které má v souvislosti s koronavirem jednu z nejvyšších bilancí obětí na světě (27.459), dnes pro všechny cestující do země vyhlásilo dvoutýdenní karanténu.

Mezinárodní konferenci k otevírání hranic chystá na příští týden Německo. Zúčastní se jí zástupci deseti zemí, kam Němci rádi jezdí na dovolenou. S výjimkou Rakouska jde o přímořské státy.

S dnešní půlnocí mezi sebou otevřely hranice Litva, Lotyšsko a Estonsko a litevský premiér Saulis Skvernelis označil nově vzniklý prostor volného pohybu za "pobaltskou cestovní bublinu". Všichni, kdo přijedou do Pobaltí z jiných zemí, ovšem musejí na dva týdny do domácí izolace.

Zatímco v těchto někdejších sovětských republikách se denní přírůstek počtu nakažených snižuje, v Rusku jich nově přibylo skoro 10.600 a země si tím podle agentury Interfax "upevnila druhou příčku v počtu nakažených na světě (po Spojených státech)". Od začátku epidemie tam zemřelo 2418 pacientů s covidem-19.

Mezi nejvíc zasažené země se nyní řadí Brazílie, kde za poslední den přibylo dalších 13.944 lidí s nákazou, dohromady jich je 203.165. Více než 840 infikovaných pacientů zemřelo a celková bilance mrtvých nyní podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse činí asi 14.000.

Ve Spojených státech, kde je nejvíce případů nákazy i úmrtí v souvislosti s covidem-19 na světě, za posledních 24 hodin smrtelných případů v porovnání se dvěma předchozími dny mírně ubylo. Hlášeno jich je celkem už více než 85.900.

V Mexiku se počet nakažených za poslední den zvýšil o rekordních 2409. V zemi, která je po Brazílii a Peru třetí nejpostiženější v Latinské Americe, se počet infikovaných vyšplhal na asi 42.600, z nich 4477 zemřelo.

V Británii za posledních 24 hodin zemřelo s koronavirem dalších 384 lidí. Je to mírný pokles oproti čtvrtku, kdy země evidovala bezmála 430 obětí. Oficiální bilance tím vzrostla na téměř 34.000 obětí. Nákaza se v zemi od začátku jejího šíření prokázala u 236.711 lidí.

Počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 oproti včerejšku mírně poklesl také v Itálii, bilance obětí se zvýšila o 242 na celkových 31.610. Celkově se od začátku epidemie koncem února v Itálii nakazilo téměř 224.000 lidí, více než polovina - 120.205 - se už ale vyléčila.

Ve Francii, která má čtvrtý nejvyšší počet obětí na světě, zemřelo za den dalších 104 lidí s covidem-19. Celkový počet mrtvých v zemi od 1. března tím dosáhl 27.529. Nakažených do dnešního večera francouzské úřady evidovaly 141.919.

Krize vyvolaná koronavirem tvrdě dopadla na evropskou ekonomiku, když HDP eurozóny v prvním čtvrtletí proti předchozím třem měsícům klesl o 3,8 procenta, v celé sedmadvacítce pak o 3,3 procenta. Podle Eurostatu se také poprvé od roku 2013 oproti předchozímu kvartálu snížil počet zaměstnaných. Z omezení zavedených kvůli šíření nákazy se naopak pomaluje zotavuje čínská ekonomika.

Evropský parlament požaduje, aby Evropská unie do obnovy ekonomik po koronavirové krizi investovala dva biliony eur (55 bilionů korun).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď