V chovu kachen na Nymbursku je letošní osmé ohnisko ptačí chřipky

foto Kachny, chov - ilustrační foto.

Nouzov (Nymbursko) - Veterináři odhalili v chovu kachen společnosti Perena v Nouzově u Dymokur na Nymbursku další ohnisko ptačí chřipky, letos osmé. Na farmě je 1900 kachen, veterináři musejí všechny utratit. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a vydána mimořádná veterinární opatření, řekl dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Farma leží v ochranném pásmu ohniska v Kozojedech v Královéhradeckém kraji. "V rámci monitoringu v ochranných pásmech se v tomto chovu odebraly vzorky a odeslaly se na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha, které následně potvrdilo v chovu ptačí chřipku H5N1. Na stanovení patogenity se v současné době čeká," uvedl Majer.

V chovech kachen firmy Perena na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje se ptačí chřipka objevila už v roce 2021, tehdy muselo být vybito téměř 100.000 kachen.

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnává hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750.000 nosnic. Celkovou hmotnost veterináři odhadli na 1000 tun a zbývá jim vynosit posledních zhruba 74 tun drůbeže.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď