V Charlottesvillu ve Virginii se protestovalo proti rasismu

foto Asi 200 lidí v Charlottesvillu ve výročí násilností na shromáždění bělošských nacistů protestovalo proti rasismu. Další protesty budou ve Washingtonu.

Washington - Asi 200 lidí dnes přišlo na demonstraci proti rasismu v Charlottesvillu v americkém státu Virginie. V tomto městě před rokem shromáždění pravicových radikálů přerostlo v násilnosti, během kterých neonacista najel autem do davu odpůrců bělošských nacionalistů. Jednu ženu zabil a dvě desítky lidí zranil.

Podle Susan Broové, matky zabité aktivistky, mají Spojené státy obrovský problém s rasismem. Řekla to, když přišla položit kytici k improvizovanému pomníku na počest dcery, napsala agentura AP. Předtím demonstranti prošli Charlottesvillem a pokřikovali na policisty, že "policajti a Ku-klux-klan jdou ruku v ruce". Strážci zákona se po loňských událostech stali terčem kritiky za svoje údajně pasivní jednání při násilnostech. "Ochráníte nás?" ptali se jich dnes demonstranti.

Shromáždění bělošských nacistů. Mezitím se ve Washingtonu nedaleko Bílého domu scházejí odpůrci demonstrace bělošských nacionalistů, která se tu dnes bude konat. "Ze zkušeností víme, že ignorovat bělošský nacionalismus nefunguje," řekla Makia Greenová z washingtonské pobočky hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Tato skupina demonstrantů se chce vydat na pochod do Lafayettova parku, kde se uskuteční shromáždění pravicových radikálů. Policie už postavila zátarasy, aby obě skupiny od sebe oddělila.

Očekává se, že aktivisté proti rasismu budou mít výraznou početní převahu nad bělošskými extremisty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 21. května 2019

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď