V Charkovské oblasti při ruském ostřelování zemřelo nejméně 15 lidí

foto Ilustrační foto - Trosky bytu (na snímku z 21. května 2022) poškozeného během ruského ostřelování v Charkově na východě Ukrajiny.

Kyjev - Nejméně 15 civilistů dnes přišlo o život při ruském ostřelování v Charkovské oblasti, uvedl večer oblastní gubernátor Oleh Syněhubov na svém telegramovém účtu. Dalších 16 lidí je podle něj zraněných.

Ruské okupační jednotky večer ostřelovaly obec Čuhujiv v Charkovské oblasti, podle předběžných informací tam zahynulo šest lidí, čtyři jsou zranění, informace se aktualizují, uvedl Syněhubov. V Charkově podle něj zemřelo kvůli ruskému ostřelování pět lidí a jedenáct utrpělo zranění. Čtyři lidé zemřeli na dalších místech v oblasti, a to včetně osmiletého dítěte, jehož matka je zraněná, dodal.

Ruské invazní jednotky po týdnech relativního klidu zintenzivnily ostřelování v oblasti, poznamenala agentura Reuters. Charkov, druhé největší ukrajinské město, které se nachází na severovýchodě země, zažil intenzivní ruské ostřelování hned během prvních týdnů ruské vojenské agrese, kterou Moskva zahájila 24. února.

"Okupanti znovu ostřelují obytné čtvrti v Charkově a uplatňují teror vůči civilnímu obyvatelstvu!" uvedl už dříve během dne Syněhubov. Gubernátor vyzval obyvatele města k maximální opatrnosti, do ulic by měli vycházet jen v opravdu nezbytných případech. "Nyní je to krajně nebezpečné!" varoval.

Ostřelování způsobilo ve městě výpadky v dodávkách elektřiny i vody, v průmyslové zóně vypukl požár.

Ruské invazní síly obsadily několik obcí u Severodoněcku, uvedli Ukrajinci

Ruské invazní jednotky obsadily několik obcí u Severodoněcku a Lysyčansku, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské úřady. Oblastní gubernátor uvedl, že ruští vojáci obsadili obec Toškivka, která se nachází jižně od Severodoněcku. Ukrajinský generální štáb ve své večerní svodce sdělil, že se ruské vojsko zmocnilo vesnic Pidlisne a Myrna Dolyna, které leží více na západ.

"Bohužel nepřítel na ni vyslal obrovské množství výzbroje a vojáků a Toškivku obsadil," řekl gubernátor Serhij Hajdaj podle Reuters v ukrajinské televizi, a potvrdil tak předchozí zprávy o její okupaci. Proruští separatisté o dobytí Toškivky informovali už v pondělí.

Ukrajinský generální štáb večer zároveň připustil, že ruské invazní jednotky zaznamenaly částečný úspěch v oblasti u obce Hirske.

Ukrajinští obránci bojují s ruskými invazními silami o kontrolu nad Severodoněckem už několik týdnů. Rusko má pod kontrolou jeho velkou část, obránci však stále ovládají rozsáhlý průmyslový areál na západě města a rovněž několik obcí v jeho okolí.

Podle Hajdaje ukrajinské jednotky bránící Lysyčansk čelily intenzivnímu ostřelování těžkým ruským dělostřelectvem, ale drží své pozice. Boje podle generálního štábu pokračují také v Severodoněcku.

Podobná prohlášení obou bojujících stran nelze v průběhu bojů nezávisle ověřit.

Rusko pokračuje ve snaze plně ovládnout Severodoněck, uvedl štáb

Ruská vojska pokračují ve snaze plně ovládnout východoukrajinské město Severodoněck. Ukrajinští obránci odrazili útoky na obce v jeho bezprostředním okolí, jsou však pod neustálou palbou ruského dělostřelectva a letectva. V dnešní ranní svodce to uvedl generální štáb ukrajinské armády. Přilehlý Lysyčansk podle gubernátora čelí masivnímu ostřelování, ruské jednotky podle místní správy okupovaly nedalekou Toškivku. Ukrajina podle Británie hlásí první úspěšné použití západních střel proti Rusům.

Ruské síly se o dobytí nyní již poslední bašty ukrajinské obrany na východním břehu řeky Severní Doněc pokoušejí několik týdnů. Obránci však stále ovládají rozsáhlý průmyslový areál na západě dříve stotisícového města a rovněž několik obcí v jeho okolí.

Ukrajinské zdroje amerického Institutu pro výzkum války (ISW) zdůraznily, že tento týden bude pro bitvu o Severodoněck rozhodující. Ruští vojáci podle nich budou soustředit své síly a vybavení k tomu, aby nad městem získali kontrolu. To ukrajinské stanici 24 kanal potvrdil i šéf místní vojenské správy Roman Vlasenko, podle kterého dnes Rusové dobyli Toškivku, jež leží zhruba deset kilometrů jižně od Lysyčansku.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj sdělil, že v severodoněcké průmyslové zóně se odehrávají prudké boje. Rusové podle něj zasáhli vstupní halu závodu Azot a ostřelovali také okolí tří nyní již zničených mostů spojujících Severodoněck s Lysyčanskem.

Podle štábu Ukrajinci úspěšně čelí útokům v okolí vesnice Syrotyne a také Bilé Hory, která leží na jižním břehu řeky a přiléhá k Lysyčansku. Toto město podle Hajdaje čelí v posledním dni a půl masivnímu ostřelování, přičemž úřady se snaží stanovit počet obětí.

"Byla použita letadla. Zničeno bylo více než deset vícepodlažních budov, rodinné domy a budova policejní stanice. Zatím bylo nalezeno tělo jedné oběti. Zraněná žena byla okamžitě evakuována do Kramatorsku. Konečný počet obětí se zjišťuje, protože včera (v pondělí) bylo téměř nemožné se po městě bezpečně pohybovat," napsal Hajdaj.

Intenzivní palbě, který způsobila škody na civilní infrastruktuře, jsou podle Hajdaje vystavena také města Hirske a Vrubivka.

Úspěch podle vedení ukrajinské armády nezaznamenaly ruské útoky ve směru na Slovjansk, u obcí Bohorodyčne a Dolyna. Pokračuje také ofenziva na jižněji položené město Bachmut, kde nyní obě strany svádějí boje o vesnice Veršyna a Semyhirja. Podél dálnice vedoucí z Bachmutu do Lysyčansku podle ISW pravděpodobně ruští vojáci zesílí dělostřelecké útoky.

Kvůli značným ztrátám ve velitelském sboru výsadkových jednotek je Rusko nuceno verbovat záložní důstojníky do vojenské služby a uzavírat s nimi krátkodobé smlouvy na tři měsíce, uvedlo také velení ukrajinské armády. Informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Rusko podle ISW zároveň připravuje informační půdu pro to, aby ospravedlnilo "pomalý a neúspěšný" postup směrem na Slovjansk.

Ukrajinský generální štáb dnes následně odhadl, že Moskva přišla na Ukrajině od začátku války o více než 34.100 vojáků. Tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajina podle Británie hlásí první úspěšné použití západních střel proti Rusům

Ukrajina minulý týden ohlásila první úspěšné použití Západem dodaných protilodních střel Harpoon proti ruským cílům. Ve svém pravidelném shrnutí válečné situace na Ukrajině to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany. Událost podle Londýna ukazuje na potíže, kterým čelí ruské námořnictvo v Černém moři.

Cílem útoku byl podle britského ministerstva obrany téměř jistě remorkér ruského námořnictva Vasilij Bech, který dopravoval zbraně a vojáky na Hadí ostrov v severozápadní části Černého moře.

"Zničení ruského plavidla při jeho zásobovací misi ukazuje na potíže, kterým Rusko čelí ve své snaze podpořit své vojáky okupující Hadí ostrov," uvedlo ministerstvo. Dodalo, že Vasilij Bech je poslední z řady ruských lodí, které poškodily nebo potopily ukrajinské síly během války.

Schopnosti ukrajinské pobřežní obrany podle Británie do značné míry omezily možnosti Ruska získat kontrolu nad mořem a nasazovat námořní síly v severozápadní části Černého moře. "To zhatilo původní ruský operační plán pro invazi, který zahrnoval ohrožování Oděské oblasti z moře," dodalo ministerstvo.

Ukrajinské úřady minulý týden oznámily, že 17. června zasáhly střelami Harpoon remorkér Vasilij Bech, který na Hadí ostrov převážel zbraně, vojáky a munici. Tvrdí také, že se loď s raketovým systémem Tor na palubě potopila. Dodávky střel Harpoon na Ukrajinu dříve oznámily Dánsko a Spojené státy.

Rusko obsadilo ukrajinský Hadí ostrov první den invaze. V dubnu byl v Černém moři zničen ruský raketový křižník Moskva, který se svojí asi 500člennou posádkou býval vlajkovou lodí ruské Černomořské flotily. Podle ukrajinské strany se loď potopila poté, co ji zasáhly ukrajinské protilodní střely Neptun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 3. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď