V Českých Budějovicích slavnostně začne Festival muzejních nocí

foto Ilustrační foto - Před Národním muzeem, které je součástí Pražské muzejní noci po osmi letech, se lidé začali řadit do fronty už více než hodinu před otevřením.

České Budějovice - V Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích se dnes uskuteční slavnostní Národní zahájení Festivalu muzejních nocí. Jeho 17. ročník potrvá v celé republice do 19. září. Akci organizuje Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním muzeem. V minulých letech se festivalu zúčastnily desítky tisíc lidí.

Při Muzejní noci nabízejí muzea či galerie návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také doprovodné a kulturní programy. Podle organizátorů se stávají místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.

V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Velký zájem muzejních institucí o novou formu propagace a až nečekaný ohlas veřejnosti vedl ke vzniku celostátního Festivalu muzejních nocí.

Loni se pořadatelé rozhodli akci kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru posunout o pět měsíců, z května na říjen. I podzimní termín byl ale výrazně omezen kvůli restrikcím při další vlně nemoci covid-19.

Přihlášená muzea a galerie a jejich akce mohou zájemci najít na webu www.muzejninoc.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď