V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů Kč

foto Internetová měna bitcoin.

Praha - V Česku se v únoru prodaly kryptoměny zhruba za 900 milionů korun. Je to o 300 až 400 milionů více než v lednu a šestinásobek proti stejnému měsíci loni. Poptávku táhl především rostoucí kurz bitcoinu i dalších kryptoměn. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v únoru dosahoval 300 milionů Kč.

"V lednu a v únoru jsme jen na Bitstock.com prodali bitcoiny za více než 600 milionů Kč. To je šestkrát víc než loni. Odhaduji, že v celé ČR se za toto období prodaly bitcoiny a další kryptoměny za 1,5 miliardy Kč," uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Cena bitcoinu se během února podle webu Kurzy.cz zvýšila ze zhruba 35.000 dolarů (750.000 Kč) až na více než 57.000 USD (1,23 milionu Kč). V současnosti se obchoduje okolo 50.000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun.

Bitcoin od příchodu koronaviru ukázal, že se umí chovat jako digitální zlato, tedy nereagovat přímo na krizi. Místo malých investorů do této kryptoměny stále více investují i ti zkušenější a informovanější, v poslední době například šéf Tesly Elon Musk. Zájmu o bitcoiny stále nahrává také extrémně expanzivní politika centrálních bank, která vyvolává obavu ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz jako takových, a klesající úrokové míry.

Podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka se na trh začínají stahovat tradiční investoři, kteří chtějí zvýšit svou expozici v digitálních měnách a bitcoin volí jako nejtradičnější z nich. Technologie bitcoinu je však zastaralá a řada kryptoměn zvládne mnohem více transakcí za vteřinu a není tolik energeticky náročná.

"Jakmile opadne nadšení, které táhne nyní cenu nahoru, nebo začnou více korigovat akciové trhy, může extrémně klesnout také cena bitcoinu. Do té doby však může efekt strachu z promarněné příležitosti dostat cenu nad 60.000 dolarů, což odpovídá 1,3 milionu Kč. Z dlouhodobého hlediska však s větší osvětou o kryptoměnách bude potřeba vylepšení algoritmu bitcoinu, aby dokázal konkurovat již vyspělejším kryptoměnám, jako je ethereum, litecoin nebo cardano. I zde je však jejich cena vyhnána aktuálně extrémní poptávkou a může rychle klesnout," dodal Hájek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 15:00 8°C

Celá předpověď