Zimní počasí dál komplikuje dopravu na některých místech v Česku

foto Automobily projíždějí po silnici z Deštného v Orlických horách do Orlického Záhoří, 1. února 2023, Deštné v Orlických horách, Rychnovsko.

Praha - Stejně jako v předchozích dnech tohoto týdne i dnes sníh a vítr komplikují dopravu, dnes navíc i dodávky elektřiny. Bez proudu byly tisíce domácností. Pro těžší kamiony zůstává uzavřený jeden z hlavních tahů na Slovensko mezi Ostravicí a Bílou v Beskydech. Všechna auta dočasně neprojela ani po části silnice I/45 na Bruntálsku. V předstihu se naopak otevřela pro nákladní vozy silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov. Meteorologové prodloužili do soboty výstrahu před silným větrem, na horách mohou vznikat sněhové jazyky, někde i závěje.

Před náledím na silnicích ráno na twitteru varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kvůli vyjasnění totiž někde teploty klesly pod nulu. "Hlavní silnice jsou ošetřené, ale na menších to bude klouzat," uvedli meteorologové.

V Moravskoslezském kraji zůstává pro nákladní vozy těžší 12 tun uzavřený úsek silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou v Beskydech na Frýdecko-Místecku. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit a kamiony mívají v kopcích problémy.

Dočasně uzavřená byla během dneška kvůli tvorbě sněhových jazyků a závějí silnice I/45 v úseku mezi obcemi Dětřichov nad Bystřicí a Krahulčí na Bruntálsku. Na místo byli povoláni silničáři a provoz na komunikaci se kolem poledne podařilo obnovit, sdělila novinářům policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

Po 24 hodinách uzavírky se v 11:00 otevřel úsek silnice I/10 z Tanvaldu do Harrachova a dál na hraniční přechod do Polska. Uzavřený měl být původně do 14:00, dřívější otevření umožnilo příznivé počasí, uvedl Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má na starosti silnice v Libereckém kraji. Pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů se tento úsek uzavírá při každém silnějším sněžení, k zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion.

V Libereckém kraji na některých místech sněžilo, v nižších polohách padal déšť se sněhem. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, na silnicích mohou být zbytky rozbředlého sněhu nebo mohou klouzat. V horských oblastech se mohou na silnicích tvořit sněhové jazyky nebo závěje.

Na Vysočině ve středu večer sněhová bouře zastavila i provoz na dálnici D1, mezi 99. a 76. kilometrem ve směru na Prahu uvízly kamiony. Sníh ve středu pozdě večer zasypal i středočeské silnice. Zbytky rozbředlého sněhu ráno ležely na vedlejších silnicích v Královéhradeckém kraji, na nesolených silnicích v Krkonoších a Orlických horách byla místy i zledovatělá uježděná vrstva.

Silný vítr omezil ráno také železniční dopravu. Na trati do Prahy mezi Kralupy nad Vltavou a Roztoky u Prahy ráno zhruba dvě hodiny nejezdily vlaky kvůli poruše trakčního vedení poškozeného pádem stromu. Provoz byl na jedné koleji obnoven po 09:00, práce na opravě druhé koleje potrvají podle webu Českých drah do pátečního rána.

Silný vítr dnes také zastavil oba úseky lanovky na Sněžku, kde opět naměřili vítr o síle orkánu. Krátce po půlnoci v nárazech dosáhl rychlosti přes 159 km/h, dopoledne měl v nárazech rychlost přes 130 km/h, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. K večeru by se měl vítr přechodně uklidnit, vrátí se v pátek ráno.

Výstraha meteorologů před silným větrem platí pro části Vysočiny, jižní Moravy a Pardubického kraje od pátečních 08:00 do sobotního dopoledne s vysokým stupněm nebezpečí. Na dalším území ČR je výstraha vyhlášená ve stejném období, ale s nízkým stupněm nebezpečí. Na některých místech může foukat v nárazech až rychlostí i 90 kilometrů za hodinu. Na horách v polohách nad 900 metrů hrozí při nárazovém větru tvorba závějí.

Vítr a pády stromů do vedení způsobily výpadky v dodávkách elektřiny. Kolem 13:00 bylo v Česku bez proudu 6600 domácností. Poruchy energetická společnost ČEZ evidovala hlavně na Trutnovsku a Příbramsku, řekla ČTK její mluvčí Soňa Holingerová. Na vysokém napětí v tu dobu bylo sedm poruch, dodala.

Pracovníci poruchových čet do terénu vyjížděli už v noci na dnešek a ráno. Nejhorší situace byla ve středu kolem 21:00, kdy energetici evidovali dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny bylo na území, které zásobuje ČEZ Distribuce, asi 18.000 domácností. "Nejčastější příčinou byl pád stromů a větví do vedení, došlo k poškození izolátorů, přetržení vedení," uvedla mluvčí. Energetici opravovali také poruchy ve středních Čechách, na Děčínsku, Litoměřicku či na západě a východě Čech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď