V Česku se dosud se zaregistrovalo přes 81.000 uprchlíků z Ukrajiny

foto Zahájení provozu nového krajského asistenčního centra pro uprchlíky z Ukrajiny, 8. března 2022 v Příbrami.

Praha - Na cizinecké policii nebo v asistenčních centrech se dosud v Česku zaregistrovalo 81.324 uprchlíků z Ukrajiny. Za sobotu jejich počet stoupl o 3231, zatímco v pátek to bylo téměř 5000. Speciálních víz udělovaných lidem zasaženým ruskou invazí vydalo ministerstvo vnitra v sobotu 9516 a celkem více než 142.500. Údaje dnes vnitro zveřejnilo na twitteru.

Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do 30 dnů po příjezdu. O speciální víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny odešli po zahájení ruské invaze, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění, a za normálních okolností by se proto museli na Ukrajinu vrátit.

Celkový počet ukrajinských uprchlíků v Česku je kolem 200.000. Kvůli náporu lidí prchajících před válkou začínají docházet standardní ubytovací kapacity. V Praze a Brně už bylo nutné část žadatelů o přístřeší nouzově ubytovat v tělocvičnách.

Česko požádalo prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU o poskytnutí 25 modulárních humanitárních základen, ve kterých by bylo možné ubytovat až 50.000 uprchlíků z Ukrajiny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v sobotu ČTK řekl, že jde o preventivní přípravu na krizovou situaci. Ubytování v obytných kontejnerech stát použije, jakmile dojdou kapacity v tělocvičnách a kamenných budovách, dodal. Na hranu se podle něj ČR dostane za dva tři týdny.

Kraje mají vytipované lokality pro případné stanové tábory pro uprchlíky

Kraje mají vytipované lokality, kde by mohly vzniknout stanové tábory pro uprchlíky, až dojdou jiné ubytovací kapacity. V každém kraji hejtmani navrhnou tři nebo čtyři místa. Musí mít připojení na kanalizaci, elektřinu, mohlo by jít třeba o bývalé vojenské prostory. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl šéf Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček v pořadu CNN Prima News uvedl, že nouzové ubytování chystá stát ve třech vlnách, první by byla pro 50.000 uprchlíků, třetí až pro 150.000. Česko v sobotu požádalo Evropskou unii o 25 modulárních táborů pro celkem 50.000 uprchlíků. Podle Vlčka by se zásilkou měla do Česka přijet i obsluha uprchlických táborů. "Znamená to nejen materiál, s ním přijedou i lidé, kteří ho obsluhují," uvedl. Stavba stanového městečka podle něj může trvat desítky hodin, v případě buněk jde o delší časový úsek, doplnil. Zopakoval, že nejvyššímu tlaku čelí Praha, kde už jsou uprchlíci ubytováváni v tělocvičnách, v Brně bude první tělocvična otevřena pro uprchlíky z Ukrajiny v pondělí.

O lokalitách pro uprchlické tábory chtějí kraje mluvit na dnešním večerním jednání s vládou. Podle Kuby je nutné, aby místa, kde by případně stanové tábory vznikly, měla vazbu na infrastrukturu, aby děti mohly docházet do škol a uprchlíci se mohli zapojit do běžného života.

Kuba připomněl, že v prvních dnech do Česka přicházeli z Ukrajiny lidé, kteří tu měli příbuzné a většinou nepotřebovali ubytování. To se ale nyní mění. "Včera (v sobotu), když k nám přijeli do jižních Čech lidé, tak už 30 procent jich potřebovalo ubytovat. Takže je třeba říct, že třeba na příštích 30.000 uprchlíků spotřebujeme ubytovací kapacity, které jsme možná nepotřebovali na prvních 120.000," konstatoval dnes Kuba.

Jihočeský kraj podle svého hejtmana má ještě asi 400 až 500 ubytovacích míst v internátech a podobných zařízeních, poté může nabídnout asi 1500 míst v tělocvičnách či sportovních halách. Poté by podle Kuby byly k dispozici ale už jen místa, kde například nejsou sprchy, pouze toalety.

S vládou chtějí hejtmani řešit také dlouhodobou strategii a to, jak je možné do ubytování uprchlíků více zapojit soukromý sektor. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) už dříve uvedl, že bude chtít jednat o vyšších úhradách od státu. Vláda stanovila úhradu 180 korun za noc za dospělého. Také podle Kuby má řada hejtmanů problémy sehnat soukromé ubytování za vládou stanovené úhrady. Částka by podle něj měla být taková, aby motivovala soukromý sektor k tomu, aby se zapojil. Kolik by úhrada měla činit, neupřesnil. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) připustila, že by vláda mohla úhradu navýšit.

Podle šéfa hasičů čeští operátoři už zaznamenali 270.000 z Ukrajiny příchozích SIM karet. V posledních dnech nápor uprchlíků polevil, podle Vlčka ale přicházejí ve výkyvech a může se stát, že na hranice přijdou desetitisíce Ukrajinců najednou. Počet uprchlíků podle něj dorostl síly, u které lze již hovořit o humanitární katastrofě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď