V Česku po ránu silně mrzne, silnice jsou s opatrností sjízdné

foto Automobil na zasněžené silnici - ilustrační foto.

Praha - Na většině míst Česka dnes po ránu silně mrzlo. Zejména na místech se sněhovou pokrývkou teploty padaly i pod minus 15 stupňů Celsia. Na stanici Perla poblíž Kvildy na Prachaticku naměřili meteorologové minus 29,8 stupně Celsia. Rekordy pro dnešní den ale nepadly. Mráz výrazně neovlivnil dopravu v ČR, na některých místech se ale může tvořit námraza či náledí. Řidiči by proto měli být velmi opatrní. Hlavní tahy jsou většinou suché.

Zledovatělý sníh posypaný drtí je například na menších silnicích Vysočiny. Námraza tam může být na mostech. Silničáři varují před námrazou také na Vsetínsku či na silnici II/493 u Petrůvky na Zlínsku. V Jizerských horách a semilské části Krkonoš je na silnicích nižších tříd zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, místy s vyjetými kolejemi. Náledí se tvoří na dálnici D1 v Ostravě. Na dálnici D48 mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem je námraza.

Kvůli ledovce je v délce 6,2 kilometru od konce ledna uzavřena silnice III/4932 mezi Loučkou a Vizovicemi na Zlínsku. Stále neprůjezdná je rovněž silnice I/11 přes Červenovodské sedlo na Orlickoústecku. Zavřená je od soboty kvůli popadaným stromům. Cestáři ji otevřou zřejmě dnes odpoledne.

Pro nákladní vozy těžší 12 tun je na Frýdecko-Místecku stále uzavřený úsek silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit a kamiony mívají v kopcích problémy. Silnice proto bývá v zimě často uzavřená.

Tuhý mráz byl dnes ráno i v níže položených místech, například v Králíkách naměřili minus 16 stupňů Celsia. Hluboko pod nulu mají teploty v noci a nad ránem padat i v příštích dnech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 24. března 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď