V Česku je několik podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru

foto Testování na koronavirus, laboratoř - ilustrační foto.

Praha - U několika lidí v Česku existuje podezření, že se nakazili jihoafrickou mutací koronaviru. Některé případy souvisí se zájezdem na Zanzibar a týkají se lidí nejméně z Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Vyplývá to z vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a hygieniků. Část vzorků už zkoumají v laboratoři Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Odborníci u nich udělají takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která má mutaci potvrdit.

"U tří lidí z ČR máme podezření na nákazu novým typem koronaviru, tzv. jihoafrickou mutaci. (...) Jedná se o osoby, které se vrátily ze Zanzibaru," uvedl na twitteru ministr Blatný.

Národní referenční laboratoř pro chřipku na SZÚ zatím dělá sekvenaci prvního vzorku, výsledky by podle mluvčí SZÚ Kláry Dolákové měly být známy asi do konce tohoto týdne. "U dalších sekvenace kvůli nízké koncentraci RNA možná není a u třetího vzorku, který dorazil dnes, možnost sekvenace prověřujeme," napsala ČTK Doláková.

Další čtyři podezření, a to u dvou dětí a dvou učitelek, jsou podle jihomoravské hygieničky Renaty Ciupek ve školce v Brně, která je opatřením hygieniků zavřená. Podle ní děti ani učitelky nebyly v zahraničí a pohybují se jen po Brně.

Podle Děčínského deníku mají podezření na jihoafrickou mutaci také hygienici v Ústeckém kraji. Týká se ženy, která se rovněž vrátila ze Zanzibaru.

Odborníci uvádějí, že vakcíny, kterými se nyní proti covidu-19 v Česku očkuje, by proti jihoafrické mutaci nemusely být tak účinné. Kvůli mutacím tak zřejmě bude nutné lidi v budoucnu přeočkovat. Výrobci očkovacích látek, které jsou v Evropě schváleny, už nyní vakcíny upravují.

Mutace jsou pojmenovány podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali gen viru. V Česku se v poslední době šíří britská mutace koronaviru, která je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní, ale například vakcína firmy AstraZeneca je proti ní podle vakcinologa Romana Chlíbka účinná. Na britskou variantu by měl účinkovat i neregistrovaný lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly, který Česko objednalo a který má pomáhat lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění. Podle imunologa Zdeňka Hela je ale tento lék neúčinný proti jihoafrické variantě.

Jihoafrická mutace, která byla poprvé zaznamenána loni v říjnu, se rozšířila do více než 30 zemí. Objevila se i v sousedních státech. Šíří se v rakouském Tyrolsku, minulý týden první výskyt zaznamenalo Polsko a byla potvrzena i v Německu. Podle většiny vědeckých odhadů je asi o 50 procent nakažlivější než základní varianta viru SARS-CoV-2.

V pondělí v ČR laboratoře odhalily 11.233 nových případů koronaviru, zhruba o 2300 víc než před týdnem. V těžkém stavu leží v nemocnicích s onemocněním covid-19 nejvíce pacientů od začátku epidemie. Ministerstvo zdravotnictví jich v pondělí evidovalo 1329. Nemocniční péči vyžaduje více než 6500 lidí, jejich počet v posledních dnech roste.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď