V Česku je 325.742 uprchlíků z Ukrajiny, nedaří se využít jejich potenciál

foto Ilustrační foto - Karlovarské Krajské asistenční centrum pro Ukrajinu (KACPU) začalo od 1. května 2022 fungovat v budově depozitáře Krajské knihovny Karlovy Vary, kam se přesunulo KV Areny.

Praha - V České republice bylo k 1. dubnu 325.742 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Čísla zahrnují jak lidi, kteří si dočasnou ochranu prodloužili, tak ty, co o ni požádali letos. Dvě třetiny dospělých běženců tvoří ženy, téměř 30 procent jsou děti. Údaje dnes novinářům představila ředitelka odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná. Od počátku ruské invaze vydalo vnitro více než půl milionu víz dočasné ochrany, zanikla asi třetina z nich.

V Praze se podle údajů vnitra nachází téměř 80.000 uprchlíků, ve Středočeském kraji je jich skoro 45.000 a v Jihomoravském kraji přes 30.000. Nejméně, necelých 10.000, je běženců ve Zlínském kraji. Při přepočtu na obyvatele jsou pak nejvytíženější opět Praha, dále Plzeňský a Karlovarský kraj. U okresů má nejvíce registrovaných uprchlíků na obyvatele Tachov s 8,2 procenta, Plzeň-město se 7,2 procenta a Cheb s 6,7 procenta.

O prodloužení dočasné ochrany požádalo zhruba 297.000 lidí, zbytek z registrovaných běženců přišel do ČR po začátku roku. V průměru nyní podle Novotné přichází do Česka kolem 2500 lidí týdně. Novotná upozornila na to, že i po revizi čísel bude Česko patřit mezi státy, které jsou uprchlickou vlnou na počet obyvatel zatížené nejvíce.

Z dnes zveřejněných výsledků průzkumu PAQ Research vyplynulo, že nadpoloviční většina uprchlíků z Ukrajiny, kteří byli ekonomicky aktivní v zemi svého původu, pracuje i v Česku. Podle průzkumu Národního institutu SYRI jsou zaměstnáváni především na nízko kvalifikovaných pozicích. Zaměstnavatele podle SYRI odrazuje od zaměstnávání uprchlíků na kvalifikovaných pozicích neznalost češtiny a možnost návratu běženců na Ukrajinu. Institut doporučuje, aby byl vyjasněn dlouhodobý statut uprchlíků nebo aby byly dostupnější jazykové kurzy.

Data získaná díky registraci pro prodloužení ochrany bude nyní ministerstvo vnitra dále analyzovat, a to spolu s ministerstvy práce a školství. Při evidenci k prodloužení ochrany se vnitro mimo jiné více zabývalo vztahy mezi uprchlíky. Z dat například vyplývá, že naprostá většina ukrajinských dětí je v ČR se svými zákonnými zástupci, asi v 97 procentech případů jde o rodiče, prarodiče či plnoleté starší sourozence. Jen minimum dětí má buď nařízeného opatrovníka, nebo se o něj starají jiné osoby - například sourozenci či kamarádi rodičů. Při registraci vnitro od těchto lidí požadovalo prohlášení o tom, že o péči o dítě informovali orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Lidé, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou invazí a získali v Česku dočasnou ochranu, si ji mohou prodloužit do konce března příštího roku. Nejprve se museli elektronicky registrovat, což jim zajistilo prodloužení dočasné ochrany do konce září. Elektronicky se mohli registrovat pouze lidé s IP adresou z ČR. Díky registraci také lidé získali termín k osobní návštěvě pracoviště ministerstva, kde si dočasnou ochranu prodlouží do konce března 2024. Vízový štítek, který na návštěvě získají, má podle Novotné zhruba 111.000 cizinců, další schůzky by se mohly uskutečnit asi do dvou měsíců.

Pokud se uprchlíci nezaregistrovali do minulého pátku, dočasná ochrana jim zanikla. Mohou o ni znovu požádat, musí ale projít stejným procesem jako při první registraci. Zatím po termínu pro registraci o ochranu znovu požádaly desítky lidí. Stejně lidem ochrana zanikne ve chvíli, kdy nepřijdou na pracoviště vnitra pro vyznačení nového vízového štítku.

Dočasnou ochranu je podle nynějších pravidel možné získat nejdéle na tři roky. Podle Novotné se bude další postup řešit na evropské úrovni, první jednání by mohla začít už v červnu.

Většina z lidí, kterým dočasná ochrana skončila, se podle Novotné vrátila na Ukrajinu. Asi pět procent dočasných ochran bylo ukončeno na vlastní žádost, asi 1,5 procenta zaniklo kvůli odchodu člověka do jiného státu EU.

Počet držitelů dočasné ochrany v krajích k 1. dubnu:

Kraj:

Počet uprchlíků:

Hlavní město Praha

79.080

Středočeský kraj

44.445

Jihomoravský kraj

32.612

Plzeňský kraj

27.259

Moravskoslezský kraj

18.953

Ústecký kraj

17.021

Jihočeský kraj

16.301

Pardubický kraj

15.201

Královéhradecký kraj

14.251

Liberecký kraj

13.834

Karlovarský kraj

12.690

Kraj Vysočina

12.530

Olomoucký kraj

10.443

Zlínský kraj

9996

neuvedeno

1126

Zdroj: Ministerstvo vnitra

Většina ukrajinských uprchlíků dělá v ČR méně kvalifikovanou práci než doma

Nadpoloviční většina uprchlíků z Ukrajiny, kteří byli ekonomicky aktivní v zemi svého původu, pracuje i v Česku. Většina z nich ale vykonává méně kvalifikovanou práci než doma a jejich potenciál se nedaří využít, vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu PAQ Research. Podle něj pracovní aktivitu ovlivňuje hlavně znalost jazyka. Uprchlíci schopní domluvit se v běžných situacích česky mají totiž více než dvakrát větší šanci najít si práci než ti, kteří se nedomluví. Průzkum provedla agentura mezi 20. únorem a 2. březnem letošního roku. Zapojilo se do něj 1321 domácností uprchlíků, ve kterých žije celkem 3802 lidí.

V Česku aktuálně pracuje 56 procent uprchlíků, kteří byli ekonomicky aktivní i na Ukrajině. Oproti prosinci loňského roku se jejich podíl zvýšil o pět procentních bodů. Výrazně narostla pracovní aktivita uprchlíků, kteří přijeli do Česka loni v červnu a později. Naopak u dříve příchozích podíl zaměstnaných stagnuje na necelých 60 procentech. "Důležité je poznamenat, že populace nově později příchozích uprchlíků se demograficky liší od těch, kteří přicestovali na jaře: roste podíl mužů a domácností bez dětí," uvedli autoři průzkumu.

Do Česka přicházejí především uprchlíci s vyšší kvalifikací. Před začátkem ruské invaze loni v únoru pracovaly více než dvě pětiny z nich na Ukrajině jako specialisté nebo řídící pracovníci. Další zhruba čtvrtinu představovali podle průzkumu odborní pracovníci či úředníci. Potenciál příchozích se však v Česku nedaří efektivně využít. Polovina uprchlíků tu vykonává manuální a pomocné práce. V řídících či odborných pozicích je zaměstnána pouze čtvrtina z nich.

Celkově pracují v Česku pod svou kvalifikací zhruba dvě třetiny ukrajinských uprchlíků. "Tento výrazný rozdíl je dán jednak tím, že Ukrajinci v ČR vykonávají méně kvalifikované práce než dřív," uvádí studie. Dalším faktorem je, že část specialistů stále pracuje na dálku na Ukrajině nebo jinde v zahraničí.

Nejvýznamnějším faktorem, který ovlivňuje pracovní aktivitu uprchlíků, je znalost jazyka, zjistil průzkum PAQ Research. Ti, kteří se domluví česky alespoň v běžných situacích, mají více než dvakrát větší šanci, že budou mít v Česku práci, než ti, kteří se nedomluví.

V běžných situacích se domluví přibližně třetina dospělých uprchlíků. To je významný nárůst proti loňskému létu, kdy jich byla pětina. V posledních měsících ale roste znalost češtiny jen u nově příchozích. To naznačuje, že jazyková vybavenost uprchlíků může začít stagnovat, varují autoři průzkumu.

Podle jejich zjištění neroste ani účast Ukrajinců na kurzech češtiny. V nějaké formě se jich účastní necelá třetina uprchlíků. Bariérami jsou nedostatek peněz a času kvůli práci. Častěji si nemohou kurzy dovolit uprchlíci žijící v Praze, kde je výuka dražší. Mimo hlavní město je podle zjištění PAQ Research problém s dostupností kurzů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď