Řidiči by si měli dávat pozor na zbytky sněhu na silnicích a na náledí

foto Ilustrační foto - Vrstva ledu pokryla skla automobilu ráno 17. února 2021 v Olomouci.

Praha - Dopravu v Česku dnes po ránu na některých místech komplikuje nově napadaný sníh. Jde hlavně o méně významné silnice ve vyšších polohách. Místy mohou být vozovky kvůli náledí kluzké. Silničáři proto vyzývají motoristy, aby věnovali řízení zvýšenou pozornost. Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK.

V Libereckém kraji v noci nasněžilo, ráno ale v regionu většinou pršelo nebo mrholilo. Pozor by si měli dát řidiči na silnicích nižších tříd, které se nesolí, ujetou vrstvu sněhu může déšť změnit v led. U Lomnice nad Popelkou tak uvízlo auto na sinici, která se neudržuje, problémy mohou mít motoristé také kolem Kozákova. Vzhledem k počasí zůstává pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo. Hlavní tahy v regionu jsou většinou holé a mokré.

Noční sněžení zasáhlo také Královéhradecký kraj. Dálnice D11 byla ráno po chemickém ošetření mokrá a s opatrností sjízdná. Na nesolených silnicích v Krkonoších a v Orlických horách ležela vrstva ujetého a místy zledovatělého sněhu. Řidiči si podle silničářů musejí dát pozor na mrznoucí déšť.

Zbytky sněhu zůstávají na menších silnicích ve výše položených oblastech Pardubického kraje. Většinou je po solení rozbředlý, někde ale tvoří zledovatělou vrstvu. Řidiči by měli jet opatrně zvláště v oblasti Hlinska, Moravské Třebové, Svitav, Vysokého Mýta, Litomyšle, Poličky nebo Žamberka. Na Orlickoústecku a v Železných horách může cestu komplikovat zledovatělý povrch vozovek.

Na Vysočině padal v noci na dnešek déšť se sněhem, tvořila se ledovka. Místy je mlha. Silnice jsou sjízdné s velkou opatrností, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby Roman Hubený. Na solených hlavních trasách jsou zbytky sněhu, na zbývajících vozovkách rozbředlý nebo zledovatělý sníh posypaný drtí. Ledovka může být podle meteorologů při dešti i po ránu, zejména ve východní části kraje.

V noci na Vysočině jezdilo okolo 110 sypačů. Jeden z nich se krátce před 06:00 srazil na železničním přejezdu u obce Rožná na Žďársku s osobním vlakem, který po nárazu vykolejil. Zranění byli dva lidé. Zdravotníci převezli do nemocnice řidiče auta a cestujícího z vlaku.

Zvýšené opatrnosti by měli dbát řidiči na cestách ve vyšších polohách Moravskoslezského kraje. Kvůli sněžení může být snížená dohlednost, místy mohou být také mlhy. Na mostu na 366 kilometru dálnice D1 hrozí nebezpečí akvaplaningu. Ve vyšších polohách Beskyd je ujetá vrstva sněhu, která může být místy zledovatělá. Pro nákladní vozy těžší než 12 tun je stále uzavřený více než dvacetikilometrový úsek silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi Frýdlantem nad Ostravicí a částí Bílé Hlavatou. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

V Olomouckém kraji napadlo v noci na dnešek až deset centimetrů sněhu. Silničáři ve všech okresech kraje nasadili do terénu již v úterý večer všechny sypače. Na silnicích leží nyní zbytky sněhové kaše nebo břečka po chemickém posypu, některé úseky pokrývá ujetá sněhová vrstva krytá inertním posypem. Vozovky by měly být všechny sjízdné, zvýšená opatrnost je ale na místě, řekli dnes ČTK dispečeři správy silnic.

Na většině území Jihomoravského kraje dnes ráno hrozí tvorba ledovky na silnicích i chodnících. V Brně přes noc napadl čerstvý sníh, jinde na území kraje prší nebo padá sníh s deštěm. Krajská Správa a údržba silnic doporučuje zvýšenou opatrnost na většině území kraje s výjimkou některých dálničních úseků. Na silnicích nižších tříd leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Větší problémy jsou například kolem Čížova a Vedrovic na Znojemsku nebo Krásenska na Vyškovsku, kde sjel autobus z krajnice do příkopu. Nehoda není vážná.

Velmi opatrní by měli být řidiči i na některých úsecích silnic ve Zlínském kraji. Místy mohou vozovky namrzat, případně se na nich může tvořit náledí. V části kraje platí do dnešního poledne výstraha meteorologů před tvorbou ledovky při mrznoucím dešti. Před vznikem náledí varují silničáři na estakádě na silnici I/50 u Kunovic na Uherskohradišťsku. Kvůli náledí je dlouhodobě nesjízdná silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď