V Českém Švýcarsku se otevřela stezka po původní obchodní trase

foto Turista si prohlíží 18. června 2020 dřevěného medvídka u domku uhlíře z filmové pohádky Pyšná princezna u naučné stezky Česká silnice mezi Vysokou Lípou a Zadními Jetřichovicemi na Děčínsku v Národním parku České Švýcarsko. Nová stezka vede po původní obchodní trase spojující Čechy a Sasko. Návštěvníci se na dvanácti zastaveních seznámí s historií důležité cesty a migračního koridoru mezi Českým a Saským Švýcarskem.

Krásná Lípa (Děčínsko) - V národním parku České Švýcarsko se dnes otevřela nová naučná stezka po původní obchodní trase spojující Čechy a Sasko. Turisté se na dvanácti zastaveních seznámí s historií důležité cesty a migračního koridoru mezi Českým a Saským Švýcarskem. Očekává se, že v létě se na takzvanou českou silnici vydají tisíce lidí z tuzemska i Německa. ČTK to řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Fotogalerie

Naučná stezka vede z Vysoké Lípy od rozcestí pod skalním hradem Šaunštejn do Zadních Jetřichovic na hranici s národním parkem Saské Švýcarsko. Tematicky jsou jednotlivá zastavení věnována dávné historii, kdy údolí bylo migračním koridorem pro zvěř, na kterou tam v době kamenné číhali lovci, až po mladší dobu, kdy se z trasy stala důležitá obchodní stezka.

Prostřednictvím interaktivně ztvárněných soch a panelů se lidé dozví podrobnosti o vzniku osady Zadní Jetřichovice, na jejímž místě jsou dodnes patrné stopy po původních obydlí. Nejmladší část historie zastupuje uhlířova chaloupka, známá kulisa z pohádky Pyšná princezna.

Náklady na vytvoření naučné stezky činily podle informací správy parku 1,15 milionu korun, z toho 977.000 pokryla státní dotace.

Vydat se mohou turisté v Českém Švýcarsku také po opravené trase přes Kyjovský hrádek. Správci sjednotili ráz stezky tak, aby odpovídal stylu z přelomu 19. a 20. století. "Provedli jsme na této velice úzké pěšině protierozní opatření, protože stoupla za poslední dekádu návštěvnost téměř o 50 procent, což začalo mít dopad na krajinu," uvedl Salov.

Návštěvníci najdou na cestě například nové žebříky. Ročně přes Kyjovský hrádek projde 30.000 návštěvníků. Tisíce lidí by se mohly podívat do Českého Švýcarska přes léto. Plní se znovu hotely a penziony v okolí a správa parku má informace o tom, že téměř všechna místa už jsou obsazena na saské straně. O návštěvnické sezoně tak bude nyní podle Salova rozhodovat hlavně počasí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď