V červnu bude nárok na šest testů, za týden otevřou venkovní bazény

foto Ilustrační foto - Zleva ministr zdarvotnictví Petr Arenberger a vicepremiér Karel Havlíček vystoupili 3. května 2021 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády.

Praha - V Česku dnes začala další vlna rozvolňování ve službách, kultuře, amatérském sportu či ve školství, za týden se zmírní další restrikce. Současně s tím vláda ruší či omezuje některé kompenzační programy pro firmy a podnikatele zasažené epidemií koronaviru. Od 31. května budou moct otevřít venkovní bazény, a to maximálně polovinu své kapacity. Od příštího pondělí lze také znovu organizovat skupinové prohlídky památek či muzeí. Vláda dnes rozhodla i o tom, že v červnu budou mít lidé z veřejného zdravotního pojištění nárok na hrazené dva testy na covid-19 přesnější metodou PCR a čtyři méně spolehlivé antigenní testy. O režimu testování o prázdninách kabinet teprve rozhodne.

"Během prázdnin připravujeme speciální režim, aby PCR testy i testy antigenní zdarma byly k dispozici cestovatelům," řekl po dnešním jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Dosud jsou antigenní testy hrazeny každé tři dny, PCR test musí předepsat lékař nebo hygienik. Současně se sníží cena testů pro pojišťovny i pro samoplátce. PCR test by měl stát asi 600 korun, antigenní 250 korun.

V Česku se dnes po více než pěti měsících pro rekreační účely znovu otevřely hotely či penziony. Vnitřní prostory gastronomických zařízení by se podle Arenbergera mohly otevřít 14. června, pokud se nezhorší epidemická situace. Vnitřní prostory dnes mohly divákům po dlouhé době otevřít také divadla, kina, koncertní sály, cirkusy nebo zoologické a botanické zahrady. Plně se také obnovila běžná prezenční výuka na všech základních, středních i vysokých školách. Univerzity ale otevření poslucháren až na výjimky nevyužijí, změna přišla v době, kdy vysokoškolákům začíná zkouškové období.

Kabinet dnes rozhodl o tom, že poslední květnový den se mohou otevřít venkovní bazény a koupaliště, uvnitř mohou návštěvníci využít jen šatny. Kongresů a konferencí se bude moct zúčastnit 250 lidí uvnitř i venku, ovšem při naplnění kapacity jen na 50 procent. Skupinové prohlídky památek či muzeí bude možné pořádat pro nejvýše deset osob, nebo až pro 30 lidí, kteří se prokážou bezinfekčností. Pro vnitřní aktivity, sport, shromáždění či oslavy bude limit 75 lidí uvnitř a 150 venku. Při dodržení některých podmínek mohou zpívat společně pěvecké sbory, a to při účasti nejvýše 30 osob.

O půlnoci se registrace k očkování proti covidu otevřela pro zájemce ve věku 35 až 39 let. Do 13:00 se do systému přihlásilo víc než 101.000 lidí. U předchozí skupiny ve věku 40 až 44 let, která se hlásila před týdnem, byl přitom zájem vyšší. Od úterní půlnoci by se měla možnost přihlašování otevřít pro všechny nad 30 let.

Pak bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) možné rozhodnout o podobě další kampaně, která se má zaměřit na mladé, využít chce při agitaci například známé sportovce. Zatím stát na reklamu očkování proti covidu v médiích za duben a květen podle Babiše vynaložil 28 milionů korun.

Pro řadu postupně otevíraných aktivit a služeb je nutné prokázat bezinfekčnost, a to třemi způsoby - negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech. Očkování nemusejí mít lidé kompletní, stát uznává už lhůtu 22 dní po podání první dávky, s čímž někteří odborníci nesouhlasí. Tři týdny po první dávce je člověk asi stejně bezpečný jako po antigenním samotestu, obhajoval dnes tento postup Arenberger.

Laboratoře v neděli v Česku potvrdily 197 případů koronaviru, nárůst je o čtvrtinu nižší než před týdnem a za druhý víkendový den nejnižší od konce srpna. Jeden z hlavních ukazatelů pro rozvolňování - počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden - je nyní 47, nejméně od počátku srpna.

Současně se zlepšováním epidemické situace a otevíráním dalších obchodů, služeb a provozů vláda začíná omezovat či rušit některé podpůrné programy. Ministerstvo financí už neprodlouží vyplácení kompenzačního bonusu podnikatelům a společníkům malých firem za červen. Pomoc by tak měla směřovat jen pro uzavřené provozy, kterým budou k dispozici programy od ministerstva průmyslu a obchodu a program Antivirus.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo prodloužit do konce června vyplácení už jen dvou ze tří příspěvků z programu Antivirus, a to na mzdy v uzavřených provozech a na náhrady pro lidi v karanténě. Na konci května by tak mělo skončit dorovnávání části výdělku při výpadku poptávky či surovin.

V době, kdy vláda řeší očkování proti covidu a pokračuje v rozvolňování, zůstává nejistý osud ministra zdravotnictví. Arenberger čelí kritice mimo jiné kvůli informování o svém majetku. Babiš se k jeho dalšímu působení ve vládě vyjádří ve středu. Původně Babiš hovořil o tom, že na prostudování materiálů vyžádaných od ministra si nechá víkend a rozhodne v úterý. Dnes uvedl, že kvůli summitu EU na to nebude mít čas. K materiálům ohledně majetku podle něj dostal ministr doplňující dotazy. Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil, což podle něj dokládají i předložené dokumenty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je středa 26. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď