V červenci na Windows v ČR nejvíc útočil program Agent Tesla

foto Ilustrační foto - Screenshot z webu k novému operačnímu systému Windows 11 společnosti Microsoft.

Praha - V červenci na tuzemské počítače s Windows útočil nejčastěji špionážní program Agent Tesla, který stál za 19 procenty útoků. Druhou nejčastější hrozbou byl s podílem devíti procent další spyware Formbook, který se šířil prostřednictvím příloh, a na třetím místě skončil kód Fareit, jehož prostřednictvím se útočníci snažili získat hesla českých uživatelů. Uvedla to antivirová firma Eset.

"Útočné kampaně s využitím spywaru Agent Tesla jsme tentokrát zaznamenali především 7. a 11. července. Útočníci šíří tento druh škodlivého kódu prostřednictvím strategie, kterou v Česku pozorujeme již několik měsíců a která spočívá ve zneužívání škodlivých příloh s příponou .exe. Oproti jiným kampaním je v tomto případě používaným jazykem angličtina," uvedl vedoucí analytického týmu Esetu Martin Jirkal.

Přípona .exe označuje spustitelný soubor, který ale v případě útočných kampaní obsahuje také škodlivý kód. Pokud uživatel takovou přílohu ze svého e-mailu otevře a spustí, spyware infikuje jeho zařízení. Výsledkem je pak nejčastěji odcizení přístupových údajů k různým službám.

Největším rizikem je spyware pro hesla, která uživatelé ukládají do internetových prohlížečů. Webové prohlížeče nejsou před útoky spywaru dostatečně zabezpečené. Útočníci poté profitují z prodeje takto získaných dat či z výkupného za opětovné zpřístupnění služeb.

I přes nižší výskyt byl nejnebezpečnější hrozbou program Fareit, který se jako jediný z čela žebříčku cíleně zaměřuje na české uživatele. Fareit dokáže odcizit hesla nejen z internetových prohlížečů, ale také z chatovacích aplikací, e-mailu nebo služeb VPN či FTP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď