Praha - V červenci na tuzemské počítače s Windows útočil nejčastěji špionážní program Agent Tesla, který stál za 19 procenty útoků. Druhou nejčastější hrozbou byl s podílem devíti procent další spyware Formbook, který se šířil prostřednictvím příloh, a na třetím místě skončil kód Fareit, jehož prostřednictvím se útočníci snažili získat hesla českých uživatelů. Uvedla to antivirová firma Eset.
"Útočné kampaně s využitím spywaru Agent Tesla jsme tentokrát zaznamenali především 7. a 11. července. Útočníci šíří tento druh škodlivého kódu prostřednictvím strategie, kterou v Česku pozorujeme již několik měsíců a která spočívá ve zneužívání škodlivých příloh s příponou .exe. Oproti jiným kampaním je v tomto případě používaným jazykem angličtina," uvedl vedoucí analytického týmu Esetu Martin Jirkal.
Přípona .exe označuje spustitelný soubor, který ale v případě útočných kampaní obsahuje také škodlivý kód. Pokud uživatel takovou přílohu ze svého e-mailu otevře a spustí, spyware infikuje jeho zařízení. Výsledkem je pak nejčastěji odcizení přístupových údajů k různým službám.
Největším rizikem je spyware pro hesla, která uživatelé ukládají do internetových prohlížečů. Webové prohlížeče nejsou před útoky spywaru dostatečně zabezpečené. Útočníci poté profitují z prodeje takto získaných dat či z výkupného za opětovné zpřístupnění služeb.
I přes nižší výskyt byl nejnebezpečnější hrozbou program Fareit, který se jako jediný z čela žebříčku cíleně zaměřuje na české uživatele. Fareit dokáže odcizit hesla nejen z internetových prohlížečů, ale také z chatovacích aplikací, e-mailu nebo služeb VPN či FTP.