V centru metropole začíná pouliční festival Praha žije hudbou

foto V rámci multižánrového pouličního festivalu Praha žije hudbou prošel 7. června 2018 centrem metropole průvod na podporu svobodného pouličního umění.

Praha - V metropoli dnes začíná pouliční festival s názvem Praha žije hudbou, který do 27. června promění tři desítky míst v centru na malé scény pod širým nebem. Do třídenního programu se zapojí profesionální hudebníci i buskeři. V pražských ulicích vystoupí například Lenka Dusilová, Zrní, Mucha, Circus Brothers, Brass Avenue, Kittchen, Dušan Marko či Tomáš Karlík. Závěrečný on-line program bude vysílán na sociálních sítích festivalu.

Do třídenního programu se zapojí 150 účinkujících, z nich budou dvě třetiny buskerů. Veškerý program je zdarma, posluchači mohou muzikanty odměnit dobrovolnými příspěvky do klobouku. Celý festival se koná pod dohledem Uličníka, který je symbolem festivalu a svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy.

Festival Praha žije hudbou vstoupí i do on-line prostoru. Několikahodinový blok vysílaný on-line věnuje dalším pražským festivalům, které postihla koronavirová krize a nemohly se letos na jaře uskutečnit. Festivaly Pražské jaro, Khamoro, United Islands, Mladí ladí jazz a Žižkovská noc tak ovlivní i dramaturgii programu. Vystoupí například Bennewitzovo kvarteto, David Kraus & Gipsy Brothers, Zrní nebo Ochepovsky Project. Zástupci těchto festivalů se společně s představiteli magistrátu, ministerstva kultury a některých iniciativ na podporu živé kultury zúčastní závěrečné panelové diskuse věnované současné situaci hudebních akcí i postavení kultury ve společnosti. Více informací se nachází na www.prahazijehudbou.cz.

Festival vznikl jako reakce na omezující prostředí umělecké pouliční produkce v ulicích Prahy. Téma je i po čtyřech letech konání festivalu aktuální. Na konci loňského roku pořadatelé festivalu iniciovali kulaté stoly se zástupci zainteresovaných stran v čele s pražským magistrátem, městskými částmi Praha 1 a Praha 2, dopravním podnikem i zástupci buskingu. Společně hledají řešení v rámci stávající legislativy. Pražští zastupitelé schválili novelu vyhlášky loni v září a kromě rozšíření počtu míst, kde se nesmí provozovat tzv. busking (pouliční hraní), zakázali obří kostýmy a vyfukování bublin.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď