V čele České konference rektorů bude Petr Sklenička z ČZU

foto Rektor České zemědělské univerzity (ČZU) Petr Sklenička představil 4. června 2019 v Lánech univerzitní projekt, v němž odborníci vytvářejí krajinu s prvky, které mají zajistit, aby půda odolala suchu i povodním. Lokalita poblíž Lán zvaná Amálie se mění v takzvanou chytrou krajinu. Na ploše kolem 500 hektarů budou mokřady, rybníky a zavlažovací systémy v kombinaci s moderními technologiemi.

Hradec Králové - Novým předsedou České konference rektorů (ČKR) se stal rektor České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička. Při volbě porazil dosavadního předsedu ČKR rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimu, který byl ve funkci od února 2014. Sklenička v čele sdružení rektorů bude od 1. srpna do 31. července 2021. ČTK to řekli zástupci ČKR a pořadatelské královéhradecké univerzity.

Podle mluvčí ČZU Jany Kašparové byli na předsedu ČKR dva kandidáti. Současný předseda ČKR Tomáš Zima získal ve volbě 15 hlasů, Petr Sklenička z ČZU 20 hlasů. Volební období předsedy ČKR je dvouleté.

Plénum ČKR dnes v Hradci Králové kromě předsedy volilo také pět jeho zástupců. Mandát v předsednictvu obhájil rektor pražské Akademie múzických umění Jan Hančil a rektorka Vysoké školy zdravotnické Jitka Němcová. Nově v předsednictvu usednou rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek, rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller a rektor Vysokého učení technického v Brně Petr Štěpánek.

Pětapadesátiletý Petr Sklenička je rektorem ČZU od roku 2018. Sklenička vystudoval Agronomickou fakultu VŠZ, v roce 2006 působil na univerzitě v Utahu v USA a v roce 2007 byl na ČZU zvolen prvním děkanem Fakulty životního prostředí. V roce 2008 byl jmenován profesorem pro obor Aplikovaná a krajinná ekologie a o rok později se stal vedoucím Katedry biotechnických úprav krajiny. Od roku 2015, po osmi letech v čele fakulty, byl proděkanem pro vědu a výzkum. Je autorem více než 200 odborných publikací a řešitelem 25 výzkumných grantů, včetně dvou mezinárodních.

Česká konference rektorů sdružuje rektory všech veřejných a státních vysokých škol v České republice, a také jednadvaceti soukromých vysokých škol. Posláním ČKR je zabývat se zásadními otázkami vysokých škol, zaujímat k nim stanoviska a uplatňovat je v zákonodárných a výkonných institucích a úřadech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď