V Cannes uvedou film Psi nenosí kalhoty vyrobený s českou účastí

foto Ester Geislerová a Pekka Strang ve filmu Psi nenosí kalhoty.

Praha - Na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes budou uvedeny dva filmy, na jejichž vzniku se podíleli čeští tvůrci. V nesoutěžních sekcích festivalu budou promítány snímky Psi nenosí kalhoty (Dogs Don't Wear Pants) a Sólo. ČTK to oznámili za tvůrce snímků Klára Bobková a společnost Artcam Films. Festival v Cannes se letos koná od 14. do 25. května.

V jedné ze stěžejních rolí finsko-lotyšského filmu Psi nenosí kalhoty, dříve známého pod jménem Mona, se představí Ester Geislerová a autorem hudby k filmu je český hudební skladatel Michal Nejtek. Režisérem temně humorného příběhu o muži jménem Juha, kterému se utopí žena, je Jukka-Pekka Valkeapää. Hlavní producentem je finská firma Helsinki Films v koprodukci s lotyšskou společností Tasse Films. Za Česko na něm spolupracovali producenti Vratislav Šlajer a Danny Holman z firmy Bionaut. Film byl v Cannes vybrán do nezávislé sekce Directors' Fortnight.

"Máme obrovskou radost, že jsme se na filmu mohli podílet a dopomoci tak účasti českých tvůrců na festivalu v Cannes. Je to po delší době opravdu výrazná česká stopa v mezinárodním filmu, ať už jde o hereckou roli Ester Geislerové, nebo skvělou hudbu Michala Nejtka. Pevně věříme, že canneský festival otevře cestu filmu do celého světa," uvedl producent Šlajer.

Ester Geislerová a Pekka Strang ve filmu Psi nenosí kalhoty. Představitelka Juhovy ženy Geislerová v jedné ze scén uspává čtyřletou holčičku českou ukolébavkou. "Režisérovi se to tak líbilo, že mě to nechal nahrát ještě jednou ve studiu. Písnička tak ve filmu zůstala v češtině a moje postava je Češka," uvedla Geislerová, která musela kvůli natáčení mimo jiné absolvovat kurzy potápění bez dýchacího přístroje.

Valkeapää je kritiky oceňovaný finský režisér. Čeští diváci mohli jeho filmy vidět na Dnech evropského filmu nebo na festivalu v Karlových Varech. Jeho debut Cizinec (Visitor) byl vybrán na filmový trh CineMart při mezinárodním festivalu v Rotterdamu, vznikl v rámci Cinéfondation v Cannes a premiéru si odbyl na festivalu v Benátkách. Režisérův druhý film They Have Escaped (Uprchlíci) byl opět v premiéře uveden v Benátkách a následně na festivalu v Torontu.

Celovečerní dokumentární snímek Sólo, který vznikl v česko-francouzsko-argentinsko-rakouské koprodukci, byl na festivalu vybrán do sekce L'ACID. Za filmem stojí francouzsko-český režisér Artemio Benki a za Česko se na snímku podílela produkční a distribuční firma Artcam Films, kterou Benki vede.

Sólo mapuje osud nadějného argentinského klavírního virtuosa Martína. Ten strávil poslední čtyři roky svého života v ústavu pro duševně choré El Borda v Buenos Aires a nyní se pokouší vrátit zpět do běžného života a na koncertní pódia.

Francouzský festival v Cannes bude mít letos v soutěži ještě další českou účast. V sekci Cinéfondation uvede studentský film Sto dvacet osm tisíc, který získal na Českých lvech cenu za nejlepší studentský film. Režisérem a scenáristou čtvrthodinové sociální sondy je student pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU) Ondřej Erban.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 24. ledna 2020

Očekáváme v 1:00 -3°C

Celá předpověď