Obraz od Toyen s názvem Serenáda se vydražil za 49 milionů Kč

foto Obraz malířky Toyen s názvem Serenáda z roku 1924 se 27. listopadu 2021 na aukci v Praze prodal za 49 milionů korun včetně aukční přirážky.

Praha - Obraz malířky Toyen s názvem Serenáda, který pochází z roku 1924, se na dnešní aukci v Praze prodal za 49 milionů korun včetně aukční přirážky. Další dílo autorky nazvané Dýchání spánku, které namalovala v poválečném období, našlo kupce při ceně 18,15 milionu korun. ČTK to za pořádající společnost Adolf Loos Apartment and Gallery řekla Kateřina Sokolová. Společnost dnes pořádala svou první aukci v novém sídle v bývalé restauraci Expo v Letenských sadech a prodala na ní většinu nabízených položek.

Fotogalerie

Serenáda pochází z autorčina vzácného a sběratelsky ceněného tvůrčího období, kteří historici umění označují jako naivistické. Dílo bylo dlouho veřejnosti neznámé, naposledy bylo podle aukční síně představeno na výstavě roku 1926 v Paříži. Dnes byla jeho vyvolávací cena deset milionů korun a konečná suma 49,005 milionu korun. Nejdráže prodaným dílem Toyen na tuzemské aukci zůstává obraz s názvem Cirkus, který se letos na jaře prodal za 79,56 milionu korun.

Kromě Serenády se sběratelům nabízelo plátno Toyen Dýchání spánku. Tento obraz vytvořila malířka v roce 1958, tedy v době, kdy se již plně aklimatizovala v Paříži. Dílo pochází ze sbírky světově významné surrealistické malířky, sochařky, návrhářky a básnířky Meret Oppenheimové. V aukci byla také erotická kresba od Toyen z roku 1932. Ta startovala na 1,25 milionu korun a vydražila se za 2,057 milionu korun.

Aukce nabízela přes stovku děl od autorů z 19. století, klasické moderny i současných tvůrců. Olej Františka Kupky Na břehu Marny z roku 1895 šel do aukce s vyvolávací cenou 3,8 milionu korun a prodal se za 5,0215 milionu korun. Obraz je ukázkou toho, jak vypadala Kupkova raná díla, pocházející z pražského, vídeňského a následně počátečního pařížského období.

Vysokých cen v aukcích dosahují ale zejména Kupkovy abstraktní práce, které léta drží české aukční rekordy. Jeho kompozice nazvaná Divertimento II z roku 1935 je od loňska držitelem českého aukčního rekordu s cenou 90,2 milionu korun. V Londýně se ale letos vydražil jeho obraz Tryskání II v přepočtu za téměř 231 milionů korun.

Aukční katalog dnes nabízel několik děl Josefa Šímy, obrazy Antonína Chittussiho, Bedřicha Havránka, Josefa Navrátila či Antonína Slavíčka. Za téměř tři miliony korun se vydražilo komorní dílo Milenci v lese z roku 1906 od Jana Preislera, jednoho ze zakladatelů české moderní malby.

Velkou pozornost na sebe strhl raritní obraz Zdenka Sýkory s názvem Kompozice z roku 1987, který se vydražil za 3,4 milionu korun.

Budova Expo 58 je jednou z nejviditelnějších vzpomínek na světovou výstavu v Bruselu v roce 1958, kde Československo slavilo velké úspěchy. Budova byla po výstavě převezená do Prahy. Rušná restaurace svůj druhý život nežila příliš dlouho, v 90. letech byla vydražená v privatizaci a poté několikrát změnila majitele a chátrala. Od počátku nového tisíciletí byla sídlem reklamní agentury, její část i dnes obývá firma zabývající se start-upy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 17. května 2022

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď