V Budapešti demonstrovalo 80.000 lidí za vyšší platy učitelů

foto Tisíce lidí vyšly 23. října 2022 v Budapešti do ulic za vyšší platy a větší práva učitelů.

Budapešť - Tisíce lidí dnes vyšly v Budapešti do ulic za vyšší platy a větší práva učitelů. Pedagogy v protestu podpořili studenti a také lidi, které trápí rychlý růst cen. Organizátoři podle agentury APA tvrdí, že demonstrovalo 80.000 lidí. Jedná se o poslední z řady protestů, ve kterém Maďaři projevují svou nespokojenost s hospodářskou a školskou politikou premiéra Viktora Orbána. Demonstrace se konala k výročí vypuknutí povstání proti sovětské nadvládě v roce 1956, napsala agentura Reuters.

Fotogalerie

Demonstranti kritizovali vládu za to, že nezvýšila učitelům platy, které jsou podle nich příliš nízké. To podle protestujících způsobuje malý zájem o toto povolání a nedostatek pedagogů ve školách. Kupní sílu platů navíc snižuje vysoká inflace, která v Maďarsku v září dosáhla 20 procent.

Kvůli rychlému tempu růstu cen se k protestům přidali také lidé z jiných profesí. "S touto nekontrolovatelnou inflací nedokážeme nic ušetřit," řekl agentuře Reuters pošťák Gyongyi Bereczky, jehož rodina má kvůli rychlému růstu cen problém vyjít s penězi.

Řečníci v projevech požadovali zrušení omezení práva na stávku a posílení práv učitelů. V uplynulých týdnech média informovala o propuštění několika učitelů, kteří se zúčastnili obdobného protestu v lednu. Řečníci také žádali odstranění ideologických prvků z probírané látky. "Bez učitelů není budoucnost," hlásaly některé transparenty.

Za zvýšení platů učitelům a efektivnější opatření proti inflaci lidé v Maďarsku demonstrovali už na začátku tohoto měsíce, kdy se jich sešlo zhruba 35.000. Byl to jeden z největších letošních protestů.

Demonstrace se uskutečnila v den, kdy si Maďarsko připomíná výročí začátku povstání proti sovětské nadvládě v roce 1956. V proslovu ke svým příznivcům na západě Maďarska Orbán vyzval k semknutí národa. Podle něj se vláda snaží stabilizovat ekonomiku a bude pokračovat s politikou maximálních cen energií. Právě stanovení cenového stropu na elektřinu a plyn bylo klíčovým prvkem vládní reakce na rychlý růst nákladů na energie. Toto opatření podle agentury Reuters však vedlo k výraznému růstu státních výdajů a deficitu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 31. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď