V Bruselu začíná výstava fotografií Josefa Koudelky ze srpna 68

foto Český velvyslanec při EU Martin Povejšil (s mikrofonem) a ředitelka Českého centra Brusel Jitka Pánek-Jurková (vpravo) zahájili 13. června 2018 v bruselské galerii Botanique výstavu fotografa Josefa Koudelky Invasion Prague 68.

Brusel - Série fotografií Invaze Praha 68 světoznámého českého fotografa Josefa Koudelky bude ode dneška do srpna k vidění v rámci prestižního bruselského bienále Fotografické léto. Autor, který v lednu oslavil 80. narozeniny, se nakonec dnešní večerní vernisáže v bruselské galerii Botanique nezúčastní. Podle Sophie Lauwersové, která v bruselském uměleckém středisku Bozar odpovídá za výstavy, bude Koudelkův soubor rozhodně jedním z hlavních taháků letošního ročníku.

"Letos jsme pracovali s myšlenkou revoluce, to je taková červená linka všech výstav. Tady se každý v souvislosti s rokem 1968 soustředí na Paříž (tehdejší studentské nepokoje - pozn. ČTK), ale ten rok se týká právě také Československa," řekla zpravodaji ČTK Lauwersová. Výstava má podle ní v Bruselu také ten význam, že v "hlavním městě Evropy" nabízí širší pohled na pět desítek let staré evropské dějiny.

Návštěvníci si prohlížejí výstavu fotografa Josefa Koudelky Invasion Prague 68, která byla otevřena 13. června 2018 v bruselské galerii Botanique. Celkem 169 Koudelkových fotografií z prvních dnů vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 se podle šéfky Českého centra Brusel Jitky Pánek-Jurkové stalo mezinárodním symbolem sovětské okupace Československa. Výstava o československém osudu je také podle ní výrazným kontrastem k pařížským studentským bouřím, které si v souvislosti s rokem 1968 Belgičané většinou vybaví. Ani ty ostatně na bienále nejsou opomenuty. Přiblíží je od července do září výstava snímků francouzského fotografa Phillipa Grase.

Koudelkovy fotografie byly v roce 1968 propašovány ze země a publikovány ve Spojených státech i jinde v zahraničí pod pseudonymem P.P. (Prague Photographer). Fotograf sám sice Československo záhy opustil, ale k autorství se ještě šestnáct let nepřiznal, aby neohrozil rodinu.

Později za sérii dostal Zlatou medaili Roberta Capy. Roku 1971 se Koudelka připojil k fotografům společnosti Magnum Photos a zařadil se tím po bok takových jmen jako Henri Cartier-Bresson a Robert Delpir.

Bruselská výstava je součástí série připomínek roku 1968, organizované Českým centrem Brusel a partnery. Patří mezi ně také cyklus filmů československé nové vlny, řada diskusí s pamětníky i historiky a výstava v Evropském parlamentu. V Bruselu si letos Češi opakovaně připomínají i sté výročí vzniku Československa v říjnu 1918.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď