V brněnském Hostu vyšel románový debut 75letého českého autora Staffy

foto Alexander Staffa představil 28. března 2023 na Literárním salonu Knihovny Jiřího Mahena v Brně svůj románový debut Násilí.

Brno - Románového debutu se pražský rodák a světoběžník Alexander Staffa dočkal nezvykle pozdě, až v 75 letech. Na knize Násilí, která se odehrává za druhé světové války, pracoval asi 10 let a procestoval kvůli tomu všechna místa, jimiž prochází i hlavní hrdina. Knihu, kterou nedávno vydalo brněnské nakladatelství Host, dnes autor představil čtenářům na Literárním salonu Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Nakladatelství knihu označuje jako "strhující příběh šílenství, síly krevních pout a lásky v kulisách rozpadající se Evropy". Hrdinou je etnický Němec z mnohonárodnostní Bukoviny. Musí narukovat k jednotkám SS a prochází "krvavými zeměmi", tedy nynější Ukrajinou a Běloruskem, přes které se opakovaně převalila válečná fronta. Ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi potkává svou první lásku, židovku Saru. Zoufalým činem se ji rozhodne zachránit.

Podle knižního redaktora Ondřeje Nezbedy vnáší Staffa do české literatury jedinečný, expresivní výraz a styl. "Vyčerpané téma druhé světové války nahlíží z nečekané perspektivy a narušuje její černobílé vnímání, když o válečných zvěrstvech vypráví skrze příběh lásky etnického Němce z Bukoviny, člena SS, k židovské dívce," uvedl Nezbeda.

Staffa po roce 1968 emigroval, pracoval v audiovizuálním průmyslu jako technický ředitel či asistent režie v mnoha produkcích v Evropě, Spojených státech a Jižní Americe. Poté se vrátil do vlasti. Dlouho však trvalo, než si byl znovu svým rodným jazykem natolik jistý, aby se pustil do práce na románu.

"V 90. letech už jsem věděl, že mohu být spisovatelem, ale oddaloval jsem to. Učil jsem se znovu česky. A trpělivě čekal, kdy ten jazyk zkrotím," řekl Staffa v rozhovoru pro nakladatelství.

"K sepsání knihy mě přivedla alegorie. Převládající pocity bezvýchodnosti z vlastních prožitků v tehdejším Československu. Potřeboval jsem je zprostředkovat čtenáři v obsažné románové formě," uvedl Staffa. Jeho knižní debut má 480 stran.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď