Brno - Nová socha znázorňující DNA zdobí areál Biofyzikálního ústavu Akademie věd v Královopolské ulici v Brně. Odkazuje k výzkumnému programu ústavu. Sochu dnes odhalila předsedkyně Akademie věd České republiky (AV ČR) Eva Zažímalová. Nerezová socha měří přes tři metry a kováři na ní pracovali asi tři měsíce.
"Nejnáročnější byla příprava. Samotná výroba sochy trvala asi jeden a půl měsíce," řekl Jan Šerák, jeden ze dvou kovářů, kteří na soše pracovali. Kováři pro výrobu zvolili nerez, který je odolný vůči venkovním vlivům.
Zajímavostí je osvětlení sochy. Návštěvníci se mohou díky barvám světel seznámit s principem párování bází v DNA. "Do barev osvětlení jsou zakódovány iniciály Akademie věd," řekl druhý kovář Petr Soudek.
DNA, tedy deoxyribonukleová kyselina, přenáší genetickou informaci většiny organismů. Kyselina má dvě vlákna, která se spojují a vytvářejí dvoušroubovici. Její model je předlohou nové sochy.
V budově Biofyzikálního ústavu AV ČR se studiu molekuly DNA věnují vědci už od založení ústavu v 50. letech minulého století. U představení sochy byl i jeden z nejvýznamnějších českých vědců v oboru biologických a lékařských věd Jiří Bártek. Jeho tým objevil přirozené bariéry, které brání změně normálních buněk ve zhoubné. Tento poznatek ovlivnil diagnostiku a léčbu rakoviny.