V Brně zněly melodie z Formanových filmů, od Mozarta po šlágry

foto Slovenská herečka Alžbeta Stanková vystoupila 21. srpna 2019 na brněnském hradě Špilberk na koncertě Pocta Miloši Formanovi. Program sestavil Český národní symfonický orchestr ze skladeb použitých ve filmech světoznámého režiséra českého původu.

Brno - Hudba od Mozarta po československé šlágry z 60. let dnes zazněla na brněnském hradě Špilberk při koncertu Pocta Miloši Formanovi. Program plný kontrastů sestavil Český národní symfonický orchestr ze skladeb použitých ve filmech světoznámého režiséra českého původu. O koncert pod širým nebem byl velký zájem, prodávaly se i přístavky, nádvoří bylo plné.

Fotogalerie

Orchestr hrál pod taktovkou Kryštofa Marka. Koncert zahájilo Te Deum francouzského skladatele barokní doby Marca-Antoina Charpentiera známé z filmu Valmont. Následoval šlágr Nej, nej, nej... z filmu Černý Petr, který v originále nazpívali Josef Zíma a Pavlína Filipovská. V Brně je nahradili David Holý a slovenská herečka Alžbeta Stanková, která pak jen za doprovodu kytaristy odzpívala také zlidovělou písničku Šeptám jí do ouška z filmu Lásky jedné plavovlásky.

Ze snímku Hoří, má panenko si hudebníci vybrali melodii Hvězda na vrbě, z filmu Ragtime hlavní téma od skladatele Randyho Newmana. Vzhledem k tomu, že Forman byl režisérem filmu Amadeus, nemohly chybět skladby Wolfganga Amadea Mozarta, konkrétně ještě před pauzou první věta Symfonie č. 29 A dur a také árie Královny noci z opery Kouzelná flétna, a to v podání aplaudované sopranistky Jany Sibera. Program dotvořily melodie z filmů Muž na Měsíci, Přelet nad kukaččím hnízdem a Vlasy.

Miloš Forman je jednou z největších osobností československé nové filmové vlny 60. let, výrazně se prosadil i po odchodu do zámoří. Za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus získal Oscary, na kontě má i tři Zlaté glóby či francouzského Césara. Narodil se v roce 1932 v Čáslavi, zemřel loni ve Spojených státech.

Dnešní koncert Pocta Miloši Formanovi byl součástí Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Festival ve čtvrtek uzavře vystoupení Janoska Ensemble s Filharmonií Brno.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď