Aby byl módní průmysl udržitelný, musí lidé změnit pohled na módu

foto Na brněnském výstavišti začal 22. února 2020 mezinárodní veletrh obuvi a koženého zboží Kabo a veletrh módy Styl. Potrvá do 24. února. Na snímku stánek Play Underwar na veletrhu STYL.

Brno - Lidé musí změnit pohled na módu, aby se módní průmysl stal udržitelným. Základní myšlenkou je kupovat méně oblečení, zato kvalitnější, zároveň nakupovat více již starší a použité oblečení. Na přednášce na brněnských veletrzích Styl a Kabo to řekla nizozemská odbornice na módu a módní průmysl Ellen Haeserová.

Aby se však o udržitelnosti pouze nehovořilo, musejí podle ní přistoupit na myšlenku udržitelnosti i výrobci. Zmínila firmu, která loni snížila počet vyrobených kusů oblečení o 23 procent. Podle ní se přidávají další velcí i menší výrobci. "Jsou to průkopníci, které potřebujeme, aby ukázali cestu k udržitelné módě," řekla Haeserová. Módní průmysl je totiž jedním z těch, který nejvíce znečišťuje planetu odpadem. Lidé jsou zvyklí oblečení nosit krátce a vyhazovat je.

Vyjmenovala proto pět kroků, které může zákazník udělat pro udržitelnost. "Zaprvé si važte oblečení, které máte a dobře se o něj starejte, aby vám vydrželo. Zadruhé méně nakupujte a více vybírejte. Nemusí jít jen o univerzální, ale i výjimečné kousky, které se nosí občas a lze je kombinovat," řekla Haeserová. Dalšími kroky jsou vybírat kvalitní zboží, které dlouho vydrží, vybírat oblečení v second handu nebo vintage oblečení, tedy často i desetiletí staré, ale stále kvalitní, které lze různě přešívat a upravovat. "Posledním krokem je podporovat etické značky, které potřebují podporu zákazníků," řekla Haeserová. U etických firem si lze dohledat, kde a v jakých podmínkách oblečení vyrábí a z jakých zdrojů.

Uvedla, že vintage oblečení prožívá obrovský boom, objevuje se řada obchodů, které ho prodávají. "Lze je upravovat, opravovat, kombinovat s novými kousky oblečení," řekla Haeserová. Sílícím trendem současnosti je i pronájem oblečení, a to jak nového, tak z druhé ruky. "Předpokládá se, že za další tři roky se zdvojnásobí tržby za prodej secondhandového oblečení v USA a v Evropě," poznamenala Haeserová.

Trendu pomalé a udržitelné módy odpovídá i to, že v módě jsou spíše tlumené barvy, hodně hnědá. Mají větší trvanlivost než křiklavé výstřelky.

Veletrhy módy Styl a Kabo se poprvé přesunuly do jednoho pavilonu. Návštěvníci je najdou v největším pavilonu výstaviště P. Šlo o přání vystavovatelů, aby lidé nemuseli mezi dvěma pavilony přebíhat, zároveň se tak využije prostor, který zůstával volný. Dříve byl v pavilonu P pouze Styl a zabíral zhruba 60 procent plochy. Módní veletrhy potrvají do pondělí.

Vzhledem k umístění do jednoho pavilonu museli pořadatelé úplně změnit pozice jednotlivých vystavovatelů. Veletrhy rozdělí hlavní ulice, která prochází středem pavilonu, na jedné straně bude Styl, který zabírá zhruba dvě třetiny plochy, na druhé Kabo. Přehlídkové molo už nebude stranou, nýbrž na konci hlavní ulice naproti vchodu do pavilonu.

Zájem vystavovatelů je v posledních letech poměrně stabilní. Značek se představí zhruba 500, výrobců bude vystavovat 80. Třetina vystavovatelů je ze zahraničí, nejvíce jich je z Polska, Německa a Slovenska.

Veletrh je určený pro odborníky, tedy především výrobce, prodejce a obchodníky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď