V Brně začíná Motosalon, rekordní prodej Harley-Davidson

foto Stánek značky Honda na mezinárodním veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení Motosalon, který začal 8. března 2018 v Brně. Veletrh potrvá do 11. března.

Brno - Na brněnském výstavišti dnes začíná mezinárodní motocyklový veletrh Motosalon. Pro návštěvníky je letos připraveno více než 300 značek od 120 vystavovatelů, což je o deset procent více než loni. Zájemci až do neděle uvidí například kompletní japonskou čtyřku - tedy motorky značek Honda, Yamaha, Suzuki a Kawasaki. Legendární americká motorkářská značka Harley-Davidson loni prodala v ČR rekordních více než 500 motorek. Značka chystá velký sraz motorkářů.

Na Motosalonu se budou podle organizátorů prezentovat všechny významné značky. Výstavní plocha se zvětšila o 18 procent. Motosalon poprvé obsadí dva sousedící pavilony P a F, navíc pavilon Z poskytne prostor pro doprovodný program, kterým budou kaskadérské jízdy.

Spolu s japonskou čtyřkou účast potvrdily americké značky Harley-Davidson, Indian a německé BMW Motorrad, britský Triumph nebo italští výrobci Ducati, Aprilia, Vespa, Piaggio, MV Augusta a Moto Guzzi. Harley-Davidson ukáže 21 nejnovějších modelů včetně luxusní novinky Sport Glide se zdvihovým objemem motoru 1745 kubických centimetrů.

Poslední ročníky Motosalonu se v sudých letech odehrávají v Brně a v lichých letech bývají v Praze. V rámci veletrhu organizátoři vyhlásí v sobotu Motocykl roku. Přihlášených je 38 modelů.

Harley-Davidson loni prodala v ČR rekordních více než 500 motorek

Legendární americká motorkářská značka Harley-Davidson loni prodala v České republice rekordních více než 500 motorek. Je to nejvyšší číslo od uvedení značky na český a československý trh v roce 1924, řekl ČTK na Motosalonu v Brně Martin Heřmanský, výkonný ředitel pro strategické trhy Harley-Davidson.

Podle Heřmanského od roku 2009 prodeje značky v tuzemsku stoupají a velmi často dvouciferně. "Důvodů je více, je to kombinace kultury, vnímání určitého amerického produktu. Ekonomika roste, spotřebitelská důvěra roste, více lidí se chce bavit. Životní styl je driver marketingu, lidé se začínají rádi bavit," uvedl Heřmanský.

Dodal, že jízda na motocyklu je nyní fenomén napříč Evropou. Značka Harley-Davidson letos slaví 115 let existence. Každých pět let k tomu chystá někde na světě velké setkání motorkářů. Letos se uskuteční v České republice.

Heřmanský očekává, že do Prahy se sjede přes 100.000 lidí. Akce se uskuteční mezi 5. až 8. červencem a navazuje na pražský koncert Rolling Stones 4. července. "Řada lidí odjede z Prahy na prázdniny a my budeme moci Prahu zaplnit," uvedl Heřmanský.

Program se bude odehrávat převážně na holešovickém Výstavišti, kde se návštěvníci mohou těšit na rozsáhlou výstavu motocyklů, od historických kousků až po aktuální novinky. Součástí programu jsou koncerty, galavečer thajského boxu. Jezdci si budou moci vyzkoušet zdarma motocykly, k čemuž jim budou k dispozici čtyři kamiony Demo Truck čítající téměř 100 strojů. Hlavním bodem programu budou spanilé jízdy jak centrem Prahy, tak i ty přesahující do středních Čech.

Svaz dovozců automobilů letos očekává zvýšení prodeje motorek

Svaz dovozců automobilů letos očekává mírné zvýšení prodejů motorek oproti loňským 16.045 strojům. Důvodem je ekonomická situace v zemi, nízká nezaměstnanost a také posílení koruny vůči euru. Prodejci tak drží ceny, někteří dokonce zlevňují, řekl ČTK na Motosalonu v Brně Adam Žert, předseda motocyklové sekce Svazu dovozců automobilů.

Prodeje a registrace nových motocyklů v Česku (1995 - 2017).
Podle něj prodeje porostou letos o procenta, přestože loni se trh propadl o desetinu a stejný trend obor drží ještě za první dva měsíce letošního roku. Uvedl, že loňský pokles podle Žerta způsobil vysoký počet registrací na konci roku 2016, kdy výrobci doprodávali motocykly plnící méně přísné emisní normy. Nejprodávanější byla loni značka Honda s 2643 prodanými motocykly, následuje Yamaha s 1118 stroji a BMW, které prodalo 802 motocyklů.

"Předregistrace nejvíce postihly skútry do 125 kubíků. Tento segment je nejdominantnější. Doprodávaly se skladové zásoby, což byli často čínští výrobci, kteří mají poměrně velký skluz v dodávkách nových modelů," uvedl Žert.

Pokles prodeje se týká hlavně motorek nižších cenových kategorií, například japonské značky jsou na tom mnohem lépe, dodal. Do budoucna jsou ale prodejci optimističtí. "Také auta šla loni nahoru, nahrává tomu ekonomická situace," uvedl Žert.

Jako jeden z důvodů uvedl posílení koruny vůči euru, což je pro zákazníky výhoda. "Většina výrobců začíná jaro zajímavými akcemi, buď nedošlo k navýšení, nebo naopak nabízejí různé bonusy navíc," uvedl Žert. Prodeje podle něj letos tedy mírně porostou. Nahrává tomu nejen příznivá ekonomická situace, ale i nové trendy, jako jsou elektrické motorky. "Těch témat v našem segmentu přibývá," dodal Žert.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď