V Brně začal Maraton hudby, festival bez žánrových hranic

foto Jazzové trio Treetop vystoupilo 13. srpna 2020 na nádvoří Staré radnice v Brně během prvního dne konání festivalu Maraton hudby Brno.

Brno - Přes tři stovky interpretů vystoupí na desítkách míst v Brně při festivalu Maraton hudby. Začal ve čtvrtek v podvečer, potrvá do neděle. Festival nemá žánrové ohraničení, nabízí vše od opery přes rock až po taneční hudbu a alternativu. K zajímavostem patří koncerty buskerů, tedy pouličních hudebníků v kulisách pokojíků pod širým nebem, které navrhla umělkyně Kateřina Šedá.

Prvními festivalovými interprety byli dnes v "ložnici" na Jakubském náměstí Pavel Fischer a Jakub Jedlinský. V pátek a sobotu ožijí i další pokoje na různých místech v centru města, třeba obývák na Šilingrově náměstí nebo kuchyně a špajz na Malinovského náměstí.

Cílem festivalu je ukázat Brno jako město, které žije hudbou. Jednotlivá vystoupení, placená i volně přístupná, se konají na náměstích, v klubech a divadlech, ale také třeba v kabaretu, knihkupectví a sklepení.

Pavel Fischer (vlevo) a Jakub Jedlinský vystoupili 13. srpna 2020 v ložnici pod širým nebem na Jakubském náměstí v Brně během prvního dne konání festivalu Maraton hudby Brno. Festival bez žánrového ohraničení nabízí vše od opery přes rock až po taneční hudbu a alternativu. Vystoupí na něm přes tři stovky interpretů na desítkách míst v Brně. Potrvá do 16. srpna 2020. Dnešní pozdně večerní vystoupení pěvkyně Magdaleny Kožené s manželem Simonem Rattlem za klavírem ve vile Tugendhat bylo vyprodané za minutu. Do pověstného "skleněného pokoje" se totiž vejde jen hrstka lidí. I proto připravili organizátoři také internetový přenos.

Pro mezzosopranistku Koženou byl dnešní koncert prvním společným vystoupením s manželem v rodném Brně. Rattle proslul jako dirigent, jako klavírista veřejně vystupuje spíše výjimečně. Podle ředitele České filharmonie Davida Marečka připravili Kožená s manželem "jedinečné hudební menu pro přátele". "Vybrala jsem například písně, které jsem zpívala na konzervatoři," řekla před koncertem Kožená. Doplnila, že velká část vybraných skladeb čerpá z bohatství lidové hudby.

Program zahájil cyklus Písničky na dvě stránky od Bohuslava Martinů. Kožená s Rattlem vybrali též skladby Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka, Ervína Schulhoffa nebo Petra Ebena.

Podobně jako v minulých letech je součástí festivalu Maraton hudby také nedělní pianoštafeta v pasáži Alfa a "nekonečné varhany" v jezuitském chrámu. Zpestřením je přehlídka flašinetářů a série divadelních představení pod širým nebem. Přesný program najdou zájemci na webu www.maratonhudby.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď