V Brně začal festival Prototyp, spojuje umění s technologiemi

foto Vědecko-umělecký festival Prototyp, jehož dlouhodobým cílem je ukázat to, že umění a technologie se nevylučují, začal 10. listopadu v objektu Staré radnice a Tržnice Brno. Výstava nabídne různorodé světelné i zvukové objekty, sférickou projekci, dočasnou architekturu nebo videomapping a projekce. Na snímku je videomapping na věži Staré radnice.

Brno - Bourat bariéry mezi uměním, vědou a technologiemi je cílem festivalu Prototyp, který dnes začal v Brně. Interaktivní exponáty, které různorodě pracují se světlem, zvukem a obrazem, zaplnily historické prostory Staré radnice a také vyšší podlaží sousední Tržnice Brno.

Videomapping, tedy pohyblivá a proměnlivá projekce, oživil bílou fasádu radnice. Za dalšími experimenty s projekcemi a zvukem mohou zájemci vyrazit do Freskového sálu uvnitř nejstarší světské budovy ve městě.

Tématem hned několika vystavených instalací je vztah člověka či techniky k přírodě. Vše, co stvořila lidská ruka, si příroda jednou vezme zpátky, naznačuje malebné jezírko uvnitř železné míchačky na nádvoří radnice.

Festival v posledních letech každoročně mění místo konání, před dvěma lety davy zájemců vyrazily do industriální Malé Ameriky, loni do bývalé věznice na Cejlu. "Příští rok bychom rádi byli na více místech v centru, aby se mezi nimi dalo procházet," řekla ČTK za organizátory Dominika Vamberská.

Přehlídku s dalšími partnery pořádá spolek Kulturárium. Od příštího roku bude fungovat pod novým vedením skupiny Visualove a ve spolupráci s Brnem a jeho turistickým centrem. Členové Visualove dnes při zahájení festivalu řekli, že chtějí příští rok propojit daleko více institucí, oživit celé Brno.

Sobotní program aktuálního ročníku festivalu Prototyp tvoří zejména tvůrčí dílny pro děti i dospělé, večer přijde na řadu hudba. Neděle patří odborným přednáškám a komentovaným prohlídkám, například o prototypování produktů a principech generativního designu.

Děti může zaujmout třeba hravá ukázka rozšířené reality v Tržnici Brno. Pomocí skutečných balonků lze srážet objekty promítané na stěnu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď