V Brně vznikl Český cirkulární hotspot, řeší cirkulární ekonomiku

foto Sídlo agentury CzechInvest ve Štěpánské ulici v Praze.

Brno - Na brněnském strojírenském veletrhu vznikl Český cirkulární hotspot. Má pomoct udržovat zemi v kontaktu se světovým děním v oboru cirkulární ekonomiky, zároveň bude podporovat inovativní nápady od první myšlenky podporující přechod od lineární ekonomiky k cirkulární, řekl na konferenci Partik Reichl pověřený řízením agentury CzechInvest.

Vládní agentura vytvořila hotspot společně s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) a nizozemským velvyslanectvím. Cirkulární ekonomika, jindy nazývaná jako oběhové hospodářství, je koncept, jehož principem je minimalizace tvorby odpadu a maximální znovuvyužití odpadu jako materiálu pro průmysl či energetiku. Zamýšleným důsledkem je výrazné snížení těžby surovin, větší efektivita průmyslu a menší zatížení planety odpadem, celkově šetrnost k životnímu prostředí.

"Cirkulární ekonomika má velký potenciál pro zlepšení nejen životního prostředí, ale i ekonomické výkonnosti firem. CzechInvest dlouhodobě podporuje malé a střední podniky v různých fázích rozvoje podnikání od start-upů po zavedené společnosti a velké investory. Principy cirkulární ekonomiky ve firmách přinášejí inovativní řešení, což jsou činnosti, na které cílíme," řekl Reichl.

Hotspot jako platforma má inspirovat české firmy k zavádění principů cirkulární ekonomiky. "Pracují v nich kreativní lidé, máme rozvinutý výzkum a vývoj a akademický výzkum je čím dál otevřenější spolupráci s firmami. Pojí se s ní i Průmysl 4.0 a energetická efektivita," uvedl Reichl. Podle ředitelky INCIEN Soni Jonášové se již řada firem cirkulární ekonomice věnuje, aniž by o tom věděla. "Je důležité vytvořit systém, v němž se ekologické, inovativní a cirkulární nápady podporují od počátku. Pro tento ekosystém je důležitá spolupráce všech stran," řekla Jonášová.

CzechInvest bude inovativní nápady a firmy podporovat jak pomocí současných dotačních programů, tak předpokládá vytvoření nových.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď