V Brně vystoupí trumpetista Truffaz i nové tváře jazzu

foto Jazzový kytarista a skladatel Libor Šmoldas (vlevo) a kontrabasista František Uhlíř vystoupili 22. ledna 2020 v Praze na tiskové konferenci k 19. ročníku mezinárodního jazzového festivalu JazzFestBrno.

Praha - K umělcům, kteří letos vystoupí na brněnském Jazzfestu, přibyli trumpetista Erik Truffaz, pianista Jason Moran a zpěvačka a performerka Camille Bertaultová. Zástupci festivalu to oznámili na tiskové konferenci v Praze. Festival zahájí 15. března saxofonista Joshua Redman.

Trumpetista Truffaz vystoupí 19. března. Hudebník, který kombinuje jazz, drum´n´bass a hip hop zavítá na brněnský Jazzfest poprvé. Jason Moran se svým sólovým recitálem dorazí na sklonku měsíce. "Myslím si, že je to jeden z nejsilnějších formátů, ve kterém dokáže vystoupit," řekl k rodákovi z Houstonu umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Dodal, že Moranova hudba je velmi "nekompromisní".

Čerstvou jazzovou krev představuje trojice umělců Delvon Lamarr, Camille Bertaultová a Nubya Garciová. Bertaultovou Spilka označil jako "ikonu YouTube", kde zaujala přezpíváním jazzových sól. "Má ale i normální repertoár. Zpívá často ve francouzštině, což je zajímavé a jiné," řekl.

Americký varhaník Delvon Lamarr staví svou tvorbu na mixu jazzu, soulu, rhythm&blues a rock&rollu. Saxofonistka Nubya Garciaová patří k novým tvářím britské scény. "Je to umělkyně, která vychází z jazzových kořenů, ale od dětství poslouchá hip hop. Tyto směry krásně fúzuje dohromady, bez násilností, do toho přidává trošku elektroniky a africké muziky," popsal Spilka.

Z loni oznámených hudebníků bude mít na Jazzfestu premiéru zpěvačka Lizz Wrightová. V Janáčkově divadle 3. května zazpívá v doprovodu jazzové rytmické sekce a brněnské filharmonie. Pravidelně se na festival vrací izraelský kontrabasista Avišaj Cohen. Brno bude jednou ze zastávek turné k jeho letošním padesátinám, kdy odehraje 50 koncertů v 50 zemích světa.

V Den jazzu, 30. dubna, v Brně vystoupí například turecký kytarista Cenk Erdo?an a kapela, kterou mají organizátoři dosud jako překvapení.

Z českých hudebníků si návštěvníci poslechnou například kytaristu Libora Šmoldase. "Na koncertě pokřtíme novou desku," uvedl dnes jazzový kytarista. Narozeninový dvojkoncert k letošním sedmdesátinám bude mít v dubnu kontrabasista František Uhlíř. V první půli večera zahraje v triu Muh Magris, později se septetem. Festival 9. června uzavře mnohonásobný držitel ceny Grammy kytarista Pat Metheny. V projektu Side-Eye s ním vystoupí mladí hudebníci.

Vstupenky na hlavní koncerty jsou v prodeji na webu festivalu a v síti GoOut. Lidé si nyní mohou koupit lístky na pět ze 17 hudebních večerů. "Dva koncerty Joshua Redhman a Pat Metheny jsou téměř vyprodané," uvedl dnes ředitel festivalu Vlastimil Trllo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď