V Brně odhalili pamětní desku ke 100.výročí vzniku Československa

foto Sokolové 10. června 2018 na nároží Besedního domu v Brně odhalili při příležitosti 100. výročí vzniku Československa bronzovou pamětní desku od akademického sochaře Radima Hankeho. Právě tam se před sto lety Brňané dozvěděli o vzniku Československa. Deska stála 350.000 korun, náklady pokryli sokolové a soukromé zdroje. Poté vyšel průvod asi 1500 účastníků k sokolskému stadionu, kde se konal slet. Na snímku při odhalení pamětní desky hovoří místostarosta Sokol Brno 1 Michal Doležel.

Brno - Sokolové dnes na nároží Besedního domu v Brně odhalili při příležitosti 100. výročí vzniku Československa bronzovou pamětní desku od akademického sochaře Radima Hankeho. Právě tam se před sto lety Brňané dozvěděli o vzniku Československa, řekl dnes ČTK místostarosta brněnského Sokola Michal Doležel. Deska stála 350.000 korun. Náklady pokryli sokolové a soukromé zdroje. Poté vyšel průvod asi 1500 účastníků k sokolskému stadionu, kde se konal slet.

Odhalení desky se zúčastnil autor Hanke i představitelé Sokola. Nechyběly ani desítky krojovaných sokolů s prapory. "K odhalení došlo symbolicky na nároží Besedního domu v Brně na Husově ulici, tedy v místě, kde před sto lety Brňané vyslechli zprávu o vzniku Československa," uvedl Doležel.

Poté se z místa vydal průvod asi 1500 lidí na sokolský stadion v brněnské Kounicově ulici, kde je na programu slet sokolů. "Zúčastní se ho asi 2000 lidí," doplnil Doležel.

Besední dům sehrál podle něj v českém národním životě klíčovou roli. "Od svého vzniku v roce 1872 byl centrem českého spolkového života v Brně a právě odsud také v říjnových dnech roku 1918 koordinoval zemský Národní výbor revoluční události ve městě. Z Besedního domu byly také vysílány sokolské stráže do ulic města, aby suplovaly zatím neexistující četnictvo a armádu a dbaly na klidný průběh revoluce," řekl Doležel.

Když byla členům zemského Národního výboru z Prahy potvrzena zpráva o převratu a v úterý 29. října 1918 se od brzkých ranních hodin v ulicích Brna shromažďovali lidé, aby se dozvěděli více informací o dramatických událostech, promluvili členové Národního výboru k Brňanům právě z balkonu Besedního domu a podali jim zprávu o vzniku samostatného Československa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď