V Brně chtějí od 1. května otevřít výstavu preparovaných těl Body Worlds

foto Preparovaná lidská těla z dílny kontroverzního německého patologa Günthera von Hagense na putovní výstavě Body Worlds (Světy těl) v Kalifornském vědeckém středisku v Los Angeles na snímku ze srpna 2004.

Brno - Na brněnském výstavišti plánují 1. května otevřít výstavu preparovaných těl Body Worlds - Cyklus života. Připravená je od loňského září, kvůli šíření koronaviru a souvisejícím rizikům zatím zůstávala nepřístupná. Organizátoři očekávají, že od května bude možné za přísných hygienických opatření přivítat návštěvníky. Výstavu tvoří celotělové exponáty zhotovené metodou plastinace používanou ke konzervaci těl nebo jejich částí.

„Na základě našich intenzivních jednání s vládou, hygieniky a epidemiology věříme, že výstavy budou od května otevřeny ve stejném režimu jako nákupní centra. A naše výstava je pro návštěvníky z hygienického hlediska zcela bezpečná. Velmi přísně dodržujeme všechna hygienická opatření," uvedl v tiskové zprávě Viliam Ďuriš, promotér výstavy.

Výstava sleduje cyklus lidského života od početí přes narození, růst, dospělost a stáří až ke smrti. Exponáty ukazují kůži, svalstvo, kostru, nervový systém, oběhovou a dýchací soustavu i všechny orgány lidského těla. Výstava podle organizátorů klade důraz na zdravý životní styl, upozorňuje nejen na rizika způsobená kouřením, ale věnuje se také obezitě, cukrovce a dalším civilizačním chorobám. Zčernalé plíce kuřáka jsou odstrašujícím příkladem, stejně jako tělo s vrstvami podkožního a meziorgánového tuku.

Pavilon C brněnského výstaviště má šestimetrové stropy a plochu více než 3000 metrů čtverečních. Podle organizátorů tak bude návštěva bezpečná. Kapacitu chtějí omezit tak, aby se netvořily hloučky a návštěvníci kolem sebe měli dostatek prostoru, na což dohlédne pravidelně testovaný personál. Výstava bude každý den dezinfikována a čištěna.

Podobné expozice v minulosti vzbudily velký zájem veřejnosti, ale i protesty některých lékařů, církví či ochránců lidských práv.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 13. května 2021

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď