V Brně a v Olomouci slavnostně rozsvítili vánoční stromy

foto Zaplněné náměstí Svobody v Brně sledovalo 23. listopadu 2018 rozsvícení vánočního stromu.

Brno/Olomouc - Na plném náměstí Svobody v Brně slavnostně rozsvítili vánoční strom a zahájili adventní trhy. Brno tak letos předstihlo většinu českých měst, například strom pro Staroměstské náměstí v Praze budou v neděli teprve kácet. Vánoční strom byl v pátek rozsvícen také v Olomouci.

Pořadatelé v Brně očekávali 10.000 až 15.000 lidí a navzdory mrholení se předpoklad naplnil. "V okamžiku rozsvícení vánočního stromu se někteří návštěvníci adventních trhů ani nedostali na plochu náměstí Svobody a přihlíželi z nejbližších ulic. I podle záběrů z kamer odhadujeme účast na 13.000 diváků," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Právě v Brně česká tradice městských vánočních stromů vznikla, a to v roce 1924 z iniciativy spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který na náměstí tehdy uspořádal sbírku pro opuštěné děti. Od té doby se jehličnan z bílovického polesí vrací na náměstí pravidelně.

Primátorka Markéta Vaňková (ODS) dnes vyzdvihla, že brněnské Vánoce mají i v současnosti dobročinný rozměr. Lidé mohou přispět na charitu, a pomoci tak těm, kteří to potřebují.

Na náměstí Svobody jsou desítky stánků, zimní bar a pódium s hudebním programem. Víc klidu bude na blízkém Dominikánském náměstí, kam pořadatelé umístili hlavně stánky s jídlem. Stojí tam také obří betlém a malá zoo.

O každodenní hudební program na náměstí Svobody se dopoledne postarají děti ze školek a škol, odpoledne budou divadelní představení, večer koncerty různých žánrů. Od 4. do 23. prosince se uskuteční na náměstí Svobody ve skleněných modulech dny designu. V jednom z modulů najdou lidé po celou dobu trhů virtuální realitu, která je přenese do zasněženého světa.

Brněnské Vánoce na náměstí Svobody a blízkém Dominikánském náměstí potrvají do 28. prosince. Další stánky i kulturní program najdou zájemci na Zelném trhu a Moravském náměstí, kde adventní trhy připravuje městská část Brno-střed.

V centru Olomouce byl rozsvícen vánoční strom Štístko

Jméno Štístko dostal vánoční strom na Horním náměstí v centru Olomouce, který byl slavnostně rozsvícen večer u příležitosti zahájení tradičních vánočních trhů. Mohutnou douglasku z Nenakonic, což je místní části Věrovan u Olomouce, zdobí 18.000 LED světel a 240 koulí.

Podívanou na nový vánoční strom si dnes večer nenechalo ujít několik tisíc lidí, kteří zaplnili Horní náměstí. "Zahajujeme moravské Vánoce pod americkým stromem, který ve svém prostředí dorůstá výšky 70 - 100 metrů. To znamená, že by mohl být vysoký stejně jako věž naší radnice," řekl při rozsvěcování stromu primátor Mirek Žbánek (ANO).

Letošní 50 let starý strom věnoval městu Michael Otáhal. Douglasku pojmenovaly děti z mateřské školy Komenium a spolu s primátorem pomáhaly při jejím rozsvěcování. Výtvarná soutěž pro děti o pojmenování vánočního stromu se v Olomouci konala už potřinácté.

"Ve hře byla jména jako Zelenáč, Vločka nebo Andílek, ale nakonec jsme vybrali jméno Štístko. V konkurenci téměř 250 návrhů nás nejvíce oslovila originalita zpracování. Vánoční strom dětí z mateřinky Komenium je totiž vyobrazen pomocí otisků jejich rukou a jeho kmen tvoří otisk bosé nohy," podotkl Žbánek.

Vedoucí učitelka mateřské školy Blanka Halounová prozradila, že otisky pocházejí od 22 dětí ve věku od 2,5 roku do sedmi let. "Jediná noha na obrázku patří Jeníčkovi, žlutá hvězda nahoře je ruka holčičky, které říkáme Bibi," řekla Halounová.

Podle učitelky bylo důležité hlavně to, že si děti společné malování užily. "Měli jsme více různých jmen, třeba i Srdíčko, a vymýšleli jsme a malovali pořád další. Nakonec jsme přes Štěstíčko došli ke Štístku. Z vítězství mají děti velkou radost," řekla učitelka.

Vánoční trhy na Horním náměstí letos tvoří 132 stánků. V 15 z nich se podává punč a čtyři mají charitativní charakter. V ostatních lidé najdou řemeslné výrobky, dekorační předměty nebo kulinářské speciality.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď