V britském Nottinghamu se stojí fronty před novým Banksyho dílem

foto Nástěnná malba v městečku Port Talbot na jihu Walesu, jejíž autorem je britský streetartový umělec Banksy.

Loondýn - Britský umělec Banksy se přihlásil k autorství svého nového díla. Na zeď kadeřnictví v Nottinghamu namaloval malou holčičku, která jako obruč k hraní používá plášť od jízdního kola. Před výjev někdo uvázal ke sloupu reálný bicykl bez zadního kola. Banksy dnes fotografii černo-bílého výtvoru umístil na svůj instagramový účet a ukončil tak pochyby o autorství. U obrázku se scházejí lidé, považují ho za výraz optimismu v chmurné koronavirové době.

"Všechny to vzrušuje, hodně lidí se sem na to chodí dívat," řekla majitelka kadeřnictví Surinder Kaurová. Lituje, že jí dům nepatří a že si salon jenom pronajímá. Banksyho díla se draží někdy i za miliony.

Místní úřady obrázek ochránily plastovou folií, kterou sice někdo několikrát zastříkal černou barvou, ale nyní je znovu vyčištěná.

Odborník na Banksyho tvorbu Paul Gough, jehož citoval zpravodajský server BBC, řekl, že si na začátku nebyl autorstvím jistý, ale teď je rád, že se potvrdilo. "Je to zvláštní, čtyři nebo pět jeho posledních děl se vztahuje ke covidu nebo k nějaké aktualitě. Tohle je rozmarnější, je to dílo dané chvíle. Zobrazuje někoho, kdo má radost," řekl Gough k námětu.

"Třeba je v tom poselství: prožíváme těžké časy, užijme si je a mějme radost i z toho, co se porouchalo. Obruč je holistický symbol. Kruh je pozitivní a je to symbol životní jistoty. Ta dívka si i přes zničený bicykl dokázala najít něco, s čím si může hrát. Ten obraz v Nottinghamu se liší od Banksyho maleb, jaké jsem viděl dříve," dodal Gough.

Banksy začal své výtvory sprejovat na vagony a zdi ve svém rodném Bristolu v 90. letech a později se jeho obrazy objevily na celém světě. Často žertuje na účet velkých společností a předává politická poselství.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď