V Británii přibylo 708 mrtvých, Německo má 85.500 nakažených

foto Zdravotníci z nemocnice v Dortmundu v ochranných oblecích.

Berlín - V Německu bylo k dnešnímu dopoledni zaznamenáno již 85.559 případů nákazy koronavirem, infekci dosud podlehlo 1154 lidí. Vyplývá to ze statistiky agentury DPA, která zohledňuje údaje z jednotlivých spolkových zemí. Oficiální údaje zatím nejsou k dispozici.

Ve Francii nákaze v nemocnicích a ústavech podlehlo 7560 lidí

Ve francouzských nemocnicích a domovech s pečovatelskou službou nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus, podlehlo od 1. března 7560 lidí. Dnes o tom informuje agentura Reuters s odvoláním na francouzské úřady.

V samotných nemocnicích je k dnešnímu dni evidováno 5532 případů úmrtí, což je oproti pátku o 441 více. Na jednotkách intenzivní péče se ve francouzských zdravotnických zařízeních léčí 6838 pacientů, v pátek jich bylo o 176 méně.

Nakažených je více než 68.600 lidí.

Itálie má za den 681 obětí koronaviru, nejméně za téměř dva týdny

V Itálii zemřelo za poslední den 681 nakažených koronavirem, je to nejméně za téměř dva týdny. Počet obětí v zemi tak vzrostl na 15.362, informovala dnes italská civilní ochrana. Počet infikovaných se zvýšil za posledních 24 hodin o 4805, uvedl deník Corriere della Sera. Celkem se v Itálii od začátku epidemie v zemi potvrdilo 124.632 případů nákazy, z toho téměř 21.000 lidí se už uzdravilo.

Podle dnes oznámených údajů je v Itálii nyní 88.274 nakažených, z toho 55.270 je v domácím ošetřování. Na jednotkách intenzivní péče je 3994 lidí, tedy o 74 méně, než hlásily úřady v pátek.

Počet zemřelých s nemocí covid-19 v Itálii je za posledních 24 hodin nejnižší od 23. března, kdy úřady hlásily 602 nových obětí za den. Nových případů nákazy je ale dnes o něco více, než oznámily úřady v pátek, kdy evidovaly 4585 nově potvrzených nakažených.

Itálie je co do počtu úmrtí z řad nakažených koronavirem nejhůře zasaženým státem světa. V počtu nakažených je třetí na světě po USA (téměř 300.000 potvrzených případů) a Španělsku, které ji dnes v této tragické tabulce asi o stovku přeskočilo (s celkem 124.736 dosud potvrzenými případy nákazy).

Italští epidemiologové předpokládají, že jejich země už má vrchol nákazy za sebou. Počty nově nakažených a mrtvých by se nyní podle jejich předpokladů měly držet zhruba na stejné úrovni a postupně by měly začít klesat.

V Británii přibylo 708 mrtvých, to je zatím nejvíce za den

Počet obětí koronaviru v Británii za poslední den stoupl o 20 procent na 4313. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Oproti předešlému dni přibylo 708 mrtvých, a jde tak o nový smutný rekord. Testy nákazu koronavirem prokázaly u 41.903 lidí. Podle jednoho z nejdůležitějších vládních poradců není pravděpodobné, že vláda by restriktivní opatření zavedená kvůli šíření infekce zmírnila dříve než koncem května.

Mezi novými oběťmi v Anglii je pětileté dítě nebo 104letý pacient či pacientka.

Profesor matematické biologie z Královské univerzity v Londýně Neil Ferguson v rozhovoru s BBC řekl, že koncem května by úřady mohly začít současná omezení nahrazovat opatřeními založenými více na využití moderních technologií a testování. Nyní jsou zavřené skoro všechny obchody, hospody a restaurace a lidé mají nařízeno být co nejvíce doma.  Ferguson tvrdí, že vrchol epidemie Británii čeká za týden až deset dní. Jak moc se potom nárůst nových případů zpomalí, záleží na tom, jak budou lidé dodržovat nynější přísná pravidla.

Podle jiného vládního poradce, Grahama Medleyho z Londýnské školy hygieny a tropického lékařství, Británii chybí strategie, jak od současných opatření, která poškozují jak ekonomiku, tak psychický stav mnoha lidí, ustoupit. Agentura Reuters píše, že o podporu od státu požádal během dvou týdnů skoro milion lidí a oficiální ekonomická data naznačují, že britské ekonomice hrozí možná ještě horší deprese než ta ze 30. let minulého století. "Tak trochu jsme se zahnali do kouta, protože přijde otázka: co budeme dělat teď? (...) Budeme dále ubližovat dětem, abychom ochránili zranitelné lidi, nebo ne?", řekl Medley v rozhovoru s listem The Times.

Premiér Boris Johnson, který se sám nemocí covid-19 nakazil, a je kvůli tomu v izolaci, pozval šéfy opozičních stran k debatě o tom, jak Británie bude na dopady koronaviru reagovat. Pozvánku dostal i nově zvolený šéf labouristů Keir Starmer. "Jako straničtí lídři máme v nynějším národním stavu nouze povinnost spolupracovat," řekl Johnson.

Policii i zdravotníkům dělá starosti teplé a slunečné počasí, jež má tento víkend v Británii panovat. Obávají se, že do parků a do oblíbených výletních míst vyrazí příliš mnoho lidí.

V Birminghamu a Merseyside na jihozápadě Anglie se v posledních dnech objevily případy podpálení vysílačů pro mobilní síť 5G. Tu někteří zastánci spikleneckých teorií spojují s koronavirem. Mobilní operátoři i úřady varují před šířením takových fám. "Neexistuje naprosto žádný věrohodný důkaz o souvislosti mezi sítí 5G a koronavirem," uvedlo podle BBC v prohlášení britské ministerstvo pro digitalizaci, kulturu, média a sport.

Těhotná snoubenka britského premiéra má příznaky covid-19

Carrie Symondsová, snoubenka britského premiéra Borise Johnsona, s nímž začátkem léta čeká první dítě, má příznaky nákazy koronavirem. Po týdnu se prý cítí lépe, napsala agentura Reuters.

"Poslední týden jsem strávila v posteli s hlavními příznaky koronaviru. Test jsem nepotřebovala a po sedmidenním odpočinku se už cítím silnější a že se uzdravuji," řekla Symondsová. Koronavirem se nakazil také samotný Johnson. Sedmidenní karanténu původně chtěl ukončit v pátek, ten den ale oznámil, že si ji o týden prodlouží, protože má stále teplotu.

Symondsová ostatním těhotným ženám vzkázala, aby si v případě nákazy nastudovaly aktuální instrukce, co mají dělat.

Český Státní zdravotní ústav uvádí, že těhotné ženy nejsou více ohroženy nákazou covid-19 ani netrpí závažnějším průběhem onemocnění než ostatní lidé ve stejné věkové skupině. Podle SZÚ neexistuje důkaz, že by virus mohl být přenesen na nenarozené dítě v průběhu těhotenství nebo porodu.

Německo hlásí přes 85.500 případů nákazy koronavirem a 1154 obětí

V Německu bylo k dnešnímu dopoledni zaznamenáno již 85.559 případů nákazy koronavirem, infekci dosud podlehlo 1154 lidí. Vyplývá to ze statistiky agentury DPA, která zohledňuje údaje z jednotlivých spolkových zemí. Oficiální údaje zatím nejsou k dispozici.

Za posledních 24 hodin se jedná o nárůst v počtu nakažených o zhruba 5000 nových případů. Celková bilance zemřelých vzrostla o 132, v pátek dopoledne úřady registrovaly 1022 obětí nemoci, kterou koronavirus způsobuje.

Nejvíce nakažených nadále hlásí Bavorsko (20.962), které hraničí s Českem. Na druhém a třetím místě zůstávají Severní Porýní-Vestfálsko (18.557), které je nejlidnatější německou spolkovou zemí, a Bádensko-Württembersko (17.180). Dohromady mají tyto tři země 872 obětí.

V Sasku, které rovněž sousedí s Českem, je k dnešku 2646 infikovaných a 25 mrtvých. Ze šestnácti německých spolkových zemí je v počtu případů na devátém místě.

Španělská vláda navrhla prodloužit nouzový stav o dva týdny

Ve Španělsku zemřelo za posledních 24 hodin 809 lidí nakažených koronavirem, oproti pátečním údajům je denní počet obětí o stovku nižší a je nejnižší ze předchozí týden. Celkem v zemi zemřelo už 11.744 lidí s nemocí covid-19, nákaza koronavirem se dosud potvrdila ve Španělsku u 124.736 lidí. Od pátku přibylo na 7000 nových případů, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Premiér Pedro Sánchez dnes oznámil, že navrhne parlamentu prodloužit o dva týdny nouzový stav.

Počet obětí za posledních 24 hodin je ve Španělsku dnes nejnižší za poslední týden. V pátek oznámilo ministerstvo zdravotnictví 932 úmrtí za den, o den dříve dokonce 950. Od minulé soboty se počty úmrtí za den pohybovaly zhruba mezi 800 a 860. Z celkového počtu 124.736 případů potvrzených od prvního výskytu nákazy koronavirem v zemi 31. ledna se 34.219 pacientů už uzdravilo, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Španělská vláda vyhlásila už v polovině března kvůli šíření koronaviru v zemi nouzový stav a na dva týdny omezila volný pohyb osob na nejnutnější nákupy, cesty k lékaři či do práce. Posléze toto omezení parlament prodloužil do Velikonoc a vláda rovněž nařídila zastavit práci v provozech, které nejsou nezbytně nutné pro chod země.

Dnes premiér Sánchez oznámil, že po konzultaci s vládním expertním výborem navrhne prodloužení nouzového stavu do 26. dubna. Podle deníku El País by o tom měli poslanci hlasovat ve čtvrtek. Předseda hlavní opoziční strany, šéf lidovců Pablo Casado už na twitteru napsal, že jeho strana návrh podpoří.

"Navrhnu dalších 15 dní prodloužení, ale už teď říkám, že přijdou další dny (omezení). Zdůrazňuji však, že ty další dny už nebudou stejné," řekl dnes Sánchez. Dodal, že vláda chce omezení rušit postupně.

Podle místních médií se bude prodloužení o 15 dní týkat jen omezení pohybu lidí z domu, jak to platí od poloviny března. Nebude se prodlužovat opatření, jímž od začátku tohoto týdne vláda omezila provozy podniků, které nejsou nutné pro chod země. Ty tak budou moci po Velikonocích opět fungovat.

Podle místních médií vláda zvažuje zmírnění některých opatření, jako například povolení vycházek jednoho z rodičů s dětmi, jako to tento týden udělala Itálie. Aby mohla více uvolnit vycházení z domu, uvažuje podle deníku El País španělská vláda o zavedení povinnosti vycházet ven s rouškou. Jelikož jich ale v zemi zatím není dostatek, bude zřejmě moci toto opatření nařídit až tak za měsíc, míní deník El País.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď