Německo a Rakousko daly zelenou cestování

foto Kontroly na německo-francouzském hraničním přechodu Kehh 16. března 2020.

Berlín/Vídeň - Po zkrocení pandemie způsobené koronavirem ve větší části Evropy se život postupně vrací k normálu i v cestování. K významným uvolněním přeshraničního pohybu osob dnes přistoupily Německo a Rakousko. Zatímco Berlín oznámil, že od 15. června zruší varování před cestami do 29 evropských zemí včetně České republiky, Rakousko už od čtvrtka končí kontroly v podobě zdravotních testů na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Ohniska pandemie se v posledních týdnech přesunula mimo Evropu. Například v Brazílii počet mrtvých s covidem-19 překonal hranici 30.000. V Indii už evidují přes 200.000 nakažených.

Bezprecedentní varování před cestami do všech zemí světa vyhlásilo Německo kvůli rychle se šířícímu koronaviru 17. března. Koncem dubna jej spolková republika prodloužila do 14. června. Pro velkou část evropských zemí už s dalším prodloužením nepočítá.

Cestování uvolňuje také Rakousko. Lidé z Česka, Slovenska i dalších sousedních států nebudou při cestě do alpské republiky muset předkládat negativní test na koronavirus a nepočítá se ani s povinnou karanténou. Situace bude jako před před koronavirovou krizí, řekl dnes šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Belgie otevře své hranice k 15. červnu. Od příštího pondělí budou v zemi rovněž otevřeny již všechny obchody, restaurace a bary.

Itálie, která patří k největším obětem pandemie v Evropě, dnes čtvrtým dnem v řadě ohlásila méně než 100 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. Té už místní úřady připisují 33.601 mrtvých, přičemž bilance od úterka narostla o 71 případů. Italové mohou ode dneška po téměř třech měsících opět volně cestovat mezi regiony, což kvůli pandemii mohli dosud jen ve výjimečných případech. Dál ale musí dodržovat pravidla proti šíření koronaviru, například nosit roušky ve veřejné dopravě a v některých regionech, třeba v Lombardii, zatím i jinde na veřejnosti.

V Británii už po nákaze koronavirem zemřelo nejméně 39.728 lidí. Oficiální bilance epidemie covidu-19 tam dnes stoupla na tuto hodnotu poté, co byla za 24 hodin nahlášena úmrtí dalších 359 pozitivně testovaných lidí. Nový denní součet je vyšší než úterní, ovšem zhruba o 70 případů nižší než nárůst z minulé středy. Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 81 lidí. Jedná se o pokles ve srovnání s předchozím dnem, kdy země poprvé po téměř dvou týdnech ohlásila více než sto obětí.

Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell, podle jehož rad Švédsko nepřijalo tak přísná omezující opatření proti šíření koronaviru jako jiné evropské země, dnes připustil, že úřady mohly situaci řešit lépe. Ve Švédsku byla úmrtnost v souvislosti s koronavirem nižší než v Británii, Španělsku či Itálii, ve srovnání s ostatními severskými státy si ale Švédsko nevedlo příliš úspěšně.

Situace se, soudě podle oficiálních statistik, pomalu lepší i v tvrdě zasaženém Rusku. V největší zemi světa se v úterý už druhý den za sebou uzdravilo víc lidí s nemocí covid-19, než se koronavirem nově nakazilo. Denní přírůstek infikovaných zůstal po pondělí opět pod hranicí devíti tisíc. Od začátku epidemie covidu-19 v zemi se 146 miliony obyvatel nyní registrují 432.277 pozitivně testovaných a 5215 úmrtí.

O tom, že Rusko nebere epidemii na lehkou váhu, svědčí i opatření ohlášená v souvislosti s vojenskou přehlídkou plánovanou na 24. června v Moskvě k 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Zahraniční účastníci a hosté projdou po příletu do ruské metropole prohlídkou a podstoupí testy na koronavirus. Předtím mají být doma 14 dní v karanténě. Zatím není jasné, zda se přehlídky zúčastní český prezident Miloš Zeman.

Pokud jde o počet nakažených, pandemií nejzasaženějšími zeměmi jsou Spojené státy a Brazílie. V USA za uplynulých 24 hodin zemřelo 1081 lidí s covidem-19. Více než tisíc úmrtí za den přitom hlásily USA naposledy v sobotu. Stát New York v uplynulých 24 hodinách zaznamenal 49 úmrtí s koronavirem, oznámil guvernér Andrew Cuomo. Podle zpravodajského webu The Washington Post je to poprvé za deset týdnů, co je počet mrtvých ve státě pod hranicí 50.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se v zemi nákaza koronavirem SARS-CoV-2 potvrdila už u více než 1,8 milionu lidí a s nemocí covid-19 zemřelo 106.180 lidí, což jsou zdaleka nejvyšší čísla na světě. Experti a vládní činitelé se přitom stále více obávají, že šíření koronaviru by mohly urychlit nepokoje, které v USA probíhají.

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 28.936 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem už jihoamerická země eviduje 555.383 případů infekce. S covidem-19 zemřelo dalších 1262 lidí, což je podle agentury AFP dosavadní denní rekord. Celková bilance zemřelých se vyšplhala na 31.199. Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, tak eviduje nyní celosvětově čtvrtý nejvyšší počet obětí po USA, Británii a Itálii.

V Asii je nyní situace vážná v Indii, kde počet potvrzených případů nákazy už přesáhl hranici 200.000. S covidem-19 v zemi, která má 1,35 miliardy obyvatel, zemřelo 5815 lidí. Indie je nyní na sedmé příčce v celosvětovém žebříčku zemí s nejvyšším počtem infikovaných.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď