V Brazílii zemřelo 990 lidí s covidem-19, v USA 45.000 nakažených

foto Hroby obětí koronaviru na hřbitově ve městě Manaus v Brazílii.

Brasília - Brazílie potvrdila 46.860 nových případů koronavirové nákazy a 990 obětí. Oznámilo to v pátek podle agentury Reuters brazilské ministerstvo zdravotnictví. Zatímco nárůst počtu nakažených nemocí covid-19 je vyšší než předchozí den, počet úmrtí je nižší. Další velká latinskoamerická země Mexiko hlásí 5441 nově potvrzených případů koronavirové infekce a dalších 719 úmrtí. V USA za pátek přibylo přes 45.000 nových případů, což je rekord. V Indii se už nakazilo už více než půl milionu lidí. Počet infikovaných stoupá v Německu, za poslední den jich přibylo 687.

Brazílie, s 210 miliony obyvatel pátá nejlidnatější země světa a nejlidnatější v Latinské Americe, už dohromady zaznamenala 1,274.974 případů nákazy a 55.961 souvisejících úmrtí.

V počtu úmrtí i potvrzených případů infekce je Brazílie ve světovém srovnání podle americké Univerzity Johnse Hopkinse druhá po Spojených státech. Počty nakažených v Brazílii jsou ale podle expertů mnohem vyšší, země totiž provádí málo testů na koronavirus SARS-CoV-2. Vrchol epidemie experti navíc v Brazílii očekávají až v červenci.

I mexická vláda připouští, že skutečný počet nakažených ve středoamerické zemi je ve skutečnosti výrazně vyšší, než 208.392, které byly do pátečního večera oficiálně potvrzeny. Zemřelých lidí s covidem-19 dosud Mexiko eviduje 25.779.

Hlavní město Mexiko si bude díky mírnému zlepšení tlaku na nemocnice od pondělí uvolňovat proti infekční opatření, oznámila v pátek starostka megapole Claudia Sheinbaumová. V průběhu týdne budou moci znovu otevřít obchody, hotely, restaurace či kosmetické salony. Zavřené ale zůstanou kina, kostely, školy, hospody či posilovny.

Latinská Amerika je nyní celosvětovým epicentrem pandemie a některé země regionu jako Kostarika nebo Honduras dokonce obnovují restrikce nebo odkládají jejich uvolňování. To platí také pro argentinskou metropoli Buenos Aires, kde budou opět zakázány například sportovní aktivity. Argentinský prezident Alberto Fernández v pátek oznámil prodloužení omezení pohybu a kontaktů mezi lidmi v zemi až do 17. července.

V USA začal počet nakažených v posledních dnech prudce narůstat. Ve čtvrtek bylo zaznamenáno takřka 40.000 nově nakažených, což byl rekord během pandemie. Páteční údaje dosavadní maximum opět přepsaly, hlášeno bylo podle JHU 45.255 nakažených. Ve Spojených státech, kde žije 330 milionů lidí, byla dnes podle propočtu Reuters překonána hranice 2,5 milionu nakažených. Doposud největší nárůsty od počátku infekce zaznamenaly také americké státy Florida a Arizona, které nyní brzdí plány na obnovu hospodářského a společenského života.

Indie za posledních 24 hodin zaznamenala rekordní denní přírůstek 18.500 nově infikovaných a překročila tak hranici 500.000 případů nákazy. Ve druhé nejlidnatější zemi světa s přibližně 1,3 miliardy obyvatel registrují 15.685 pacientů, kteří s nemocí zemřeli. Přitom podle epidemiologů v Indii epidemie této choroby ještě nedosáhla vrcholu. Ten byl měl přijít někdy během července. Odborníci očekávají, že celkový počet potvrzených případů nákazy koronavirem pak bude vyšší než jeden milion.

Německo potvrdilo 687 případů koronavirové nákazy za poslední den, dohromady už jich zachytilo 193.243. Přibylo šest úmrtí; dohromady je zemřelých 8954, vyplývá z dnešních statistik německého Institutu Roberta Kocha (RKI). Zatímco počet nově infikovaných oproti předchozímu dni vzrostl, denní bilance úmrtí je příznivější.

Nejvíce nakažených bylo evidováno ve spolkové zemi Bavorsko, která sousedí i s Českou republikou - ke dnešku 48.262. Druhá je nejlidnatější země Severní Porýní-Vestfálsko, která dosud zaznamenala 42.571 lidí s virem SARS-CoV-2. V Německu se už přibližně 177.500 lidí infekční nemoci zbavilo.

V Německu v posledních dnech počet nově infikovaných stoupá, a to zejména kvůli novým ohniskům nákazy. Přes 1500 infekcí souvisí s jatky v okrese Gütersloh v Severním Porýní-Vestfálsku, kde musely úřady obnovit karanténní opatření. Stejná omezení byla zavedena i v sousedním okrese Warendorf.

Rusko dnes druhý den po sobě oznámilo méně než 7000 nově potvrzených případů nákazy. Nadále relativně vysoký je denní přírůstek obětí nemoci covid-19, způsobované koronavirem, kterých za pátek přibylo 188. Informoval o tom dnes dopoledne ruský krizový štáb.

Pevninská Čína hlásí 21 nových případů infekce covidu-19, což je nejvíc za poslední čtyři dny. Na nárůstu se podle agentury Reuters podílí nejvíc hlavní město Peking, kde bylo potvrzeno 17 nově nakažených.

Nově evidovaných lidí s koronavirovou infekcí je o 13 více, než kolik jich úřady hlásily předchozí den; v Pekingu je to o 11 více. V metropoli jde o nejvyšší denní nárůst počtu nakažených od 20. června.

Od 11. června, kdy Peking hlásil první případ aktuálního propuknutí epidemie, se už ve městě nakazilo 297 lidí. Nákaza se začala opět prudčeji šířit z velkoobchodního centra s potravinami na jihozápadě metropole, která má více než 20 milionů obyvatel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď