V Brazílii přibylo přes 50.000 nakažených, v Německu nad 1400

foto Vojáci dezinfikují schody, které vedou k soše Krista Spasitele v Riu de Janeiro, 13. srpna 2020.

Brasília/Berlín - V Brazílii přibylo v pátek přes 50.000 nově nakažených koronavirem, o téměř 10.000 méně než předchozí den. S nemocí covid-19 zemřelo 1060 pacientů. V celé Latinské Americe pak podle výpočtu agentury Reuters počet nakažených překonal šest milionů. Třetí den v řadě zaznamenalo Německo více než 1400 nových případů nákazy. S covidem-19 zemřelo od počátku epidemie už 9321 lidí. Francie má přes 3300 nových případů koronaviru, Itálie přes 600.

V Brazílii přibylo více než 50.000 nakažených koronavirem

V Brazílii přibylo v pátek 50.644 nově nakažených koronavirem, což bylo o téměř 10.000 méně než předchozí den. Počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 se snížil o zhruba 200 na 1060. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje brazilského ministerstva zdravotnictví. V celé Latinské Americe pak podle výpočtu agentury Reuters počet nakažených překonal šest milionů. Latinská Amerika je celosvětově nejvíce zasaženým regionem pandemií.

V Brazílii, kde žije 210 milionů lidí, se od počátku epidemie celkem koronavirem nakazilo 3,275.520 lidí, z nichž 106.523 zemřelo. Denní přírůstky nakažených však tento týden výrazně vzrostly, na počátku týdne země registrovala jen něco přes 20.000 infekcí.

V posledních sedmi dnech byl denní přírůstek počtu nemocných v regionu vyšší než 86.000. Z pěti na šest milionů se počet nových onemocnění dostal za 11 dní, tedy za méně dní než v případě předchozího milionu.

Denní počet úmrtí pak přesahoval 2600. Celkový počet mrtvých s nemocí covid-19 v pátek činil 237.360. Na celosvětovém počtu nemocných i mrtvých má Latinská Amerika zhruba třetinový podíl. Největší počet onemocnění i úmrtí na 100.000 obyvatel mají Peru a Chile.

Brazílie je po Spojených státech co do počtu potvrzených případů i úmrtí druhou pandemií nejhůře zasaženou zemí na světě. Odborníci nicméně upozorňují, že se virem SARS-CoV-2 ve skutečnosti nakazilo nejspíš ještě mnohem více Brazilců, než uvádějí oficiální statistiky. V zemi se totiž provádí málo testů.

Francie má přes 3300 nových případů koronaviru, Itálie přes 600

Ve Francii za den přibylo přes 3300 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od květnového ukončení karantény. Nejvyšší denní bilanci nově nakažených od května zaznamenala i Itálie a Irsko, v Turecku ohlásili nejvyšší přírůstek případů infekce od června. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ve Francii počty infikovaných v posledních dnech setrvale rostou. Ve středu ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že za předchozí den mělo pozitivní test na virus SARS-CoV-2 2524 lidí, ve čtvrtek to bylo 2669 a v pátek 2846. Od začátku epidemie se v zemi nakazilo celkem přes 215.000 lidí.

Nebezpečný stoupající trend hlásí i Itálie. Úřad civilní ochrany dnes oznámil, že za uplynulý den se nákaza prokázala u 629 lidí, o den předtím bylo pozitivních testů 574 a ve čtvrtek hlásili zdravotníci 523 nových nakažených. Nejvíce nových případů se objevuje v regionech na severu země, kde epidemie letos v únoru začala, tedy v Benátsku (Veneto), Lombardii a Emilii Romagni. Celková bilance nakažených překonala hranici 250.000, více než 35.000 lidí zemřelo.

Odborníci varují, že rostoucí čísla představují riziko vzhledem k chystanému zářijovému znovuotevření škol. V Itálii navíc o tomto víkendu vrcholí oblíbený letní církevní svátek Ferragosto, během nějž se statisíce lidí vydávají na prodloužený víkend k moři či do hor. Právě zvýšený počet rekreantů může znamenat i vyšší riziko nákazy.

"Máme tu nyní větší množství ohnisek, kde se nemoc šíří, a zvyšující se počet případů po celé zemi. Je to nanejvýš znepokojivé," uvedl dnes irský zdravotnický expert Ronan Glynn. Komentoval tak nejnovější statistiku, podle níž v Irsku za den přibylo 200 nových případů nákazy, nejvíce od začátku května.

V Turecku dnes ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nakažených za den přibylo o 1256, což je nejvyšší hodnota od června.

Počet nově nakažených v Německu je třetí den vyšší než 1400

Třetí den v řadě zaznamenalo Německo více než 1400 nových případů nákazy koronavirem. V pátek se infekce potvrdila u 1415 lidí, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo dalších šest lidí, a celková bilance tak vzrostla na 9321 mrtvých.

V pondělí hlásil Institut Roberta Kocha 436, v úterý 966, ve středu 1225, ve čtvrtek 1445 a v pátek 1449 potvrzených případů nákazy koronavirem. Dnes zveřejněný počet nově nakažených je sice o něco nižší než ten páteční, stále ale zůstává nad hranicí 1400. Na vrcholu epidemie na začátku dubna však Německo denně hlásilo kolem 6000 nově infikovaných.

Od počátku epidemie se v Německu nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila u 222.828 lidí. Zhruba 200.800 z nich se již uzdravilo.

Nejvíce zasažené zůstávají nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (54.106 potvrzených případů a 1777 mrtvých) a druhé nejlidnatější Bavorsko (52.847 nakažených a 2631 mrtvých). Sasko, které stejně jako Bavorsko sousedí s Českem, zaregistrovalo od počátku epidemie 5719 infikovaných. S covidem-19 tu zemřelo 225 lidí.

Ukrajina zaznamenala rekordních 1847 případů za den

Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní rekord, informuje dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. O den dříve země hlásila 1732 případů. Sousední Rusko zaregistrovalo 5061 nových infekcí, což je podobná bilance jako v posledních dnech. Ruské ministerstvo zdravotnictví dnes podle agentury TASS oznámilo, že vakcína Sputnik V, která tento týden obdržela schválení ministerstva, se již začala vyrábět.

Celkem se na Ukrajině, která má asi 42 miliony obyvatel, nakazilo již 89.719 lidí, s covidem-19 zemřelo 2044 pacientů. Koronavirová infekce je zde na vzestupu od června po uvolnění některých omezení, otevření kaváren, kostelů a opětovného uvedení do provozu hromadné dopravy.

Rusko, kde žije asi 140 milionů lidí, dosud napočítalo 917.884 nakažených novým koronavirem, takže v absolutních číslech je čtvrté v počtu infikovaných na světě po USA, Brazílii a Indii. Počet úmrtí souvisejících s koronavirem má však Rusko nižší než jiné méně zasažené země. V souvislosti s covidem-19 v nejrozlehlejší zemi světa podle oficiálních údajů zemřelo 15.617 lidí, z toho 119 za poslední den.

Ruskou vakcínu pojmenovanou podle slavné sovětské družice vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. O jejím schválení ruským ministerstvem zdravotnictví informoval v úterý prezident Vladimir Putin. Podle něho si tuto první zaregistrovanou očkovací látku proti covidu-19 na světě nechala aplikovat také jedna z jeho dcer.

Před preparátem, který ale zatím zřejmě nebyl testován na velkém počtu lidí, varovali jak někteří světoví odborníci, tak ruská organizace Asociace organizací provádějících klinické testy (ACTO). Ředitel ústavu Nikolaje Gamaleji však vakcínu hájí tvrzením, že v červnu a červenci před svojí registrací prošla všemi nezbytnými procedurami, které potvrdily její účinnost a bezpečnost. Podle ruských úřadů by první várka očkovací látky měla být k dispozici do konce srpna.

Denní počet nakažených v Rakousku překonal hranici 300

V Rakousku poprvé od počátku dubna překonal denní počet nakažených koronavirem hranici tří set. Kancléř Sebastian Kurz proto vyzval k přísnějším kontrolám na hranicích kvůli lidem, kteří se vracejí z dovolené v rizikovvých oblastech. V pondělí mezi ně Rakousko zařadí i Chorvatsko.

Za posledních 24 hodin zaznamenali rakouští zdravotníci 303 případů nákazy koronavirem. Více než 300 nakažených za den Rakousko hlásilo naposledy 10. dubna. V posledních dnech počty nakažených rostou. V pátek ministr zdravotnictví Rudolf Anschober informoval o 282 nových případech a uvedl, že vývoj epidemie dává důvod k obavám.

Více než třetina všech nových případů připadá na Vídeň. Značná část odhalených případů v hlavním městě přitom souvisí s dovolenou v zahraničí, mimo jiné v Chorvatsku.

Celkem se v Rakousku dosud nákaza potvrdila u 23.179 osob. Více než 20.600 z nich se už uzdravilo. S covidem-19 zemřelo 728 lidí.

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace dnes kancléř Sebastian Kurz vyzval k přísnější kontrole hranic zaměřené na lidi, kteří se do Rakouska vrací z dovolené. Při návratu ze tří desítek zemí světa musí totiž Rakušané na hranici předložit negativní test na koronavirus, který nebude starší 72 hodin, případně se izolovat dva týdny v domácí karanténě. Od pondělí k těmto zemím přibude i Chorvatsko, kde v posledních dnech rostl počet nakažených. Ve čtvrtech ji úřady hlásily 180, v pátek 208.

"Musíme to přísněji kontrolovat," řekl kancléř listu Österreich. Už v pátek rakouská média informovala, že kromě hranice se Slovinskem chtějí posílit úřady i kontroly na hranici s Itálií. Turisté, kteří se budou vracet z Chorvatska, by se totiž podle nich mohli pokusit kontrolám vyhnout cestou přes Itálii. Lidé, kteří trávili dovolenou v Chorvatsku, přitom podle Kurze do Rakouska "masivně" zavlékají virus SARS-CoV-2.

Kancléř nevyloučil, že by se mohlo začít testovat i přímo na hranicích. Takovou možnost už nabízejí například některé německé spolkové země včetně Bavorska či Saska.

Kromě Chorvatska, které přibude na seznam v pondělí, už nyní Rakousko kvůli šíření koronaviru za rizikové země považuje například Bulharsko, Rumunsko, Portugalsko, Švédsko, USA či Rusko. Varování platí navíc pro čínskou provincii Chu-pej, z jejíž metropole Wu-chanu se loni začal koronavirus SARS-CoV-2 šířit do světa. Minulý týden přidala Vídeň na seznam i Španělsko s výjimkou jeho ostrovů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď