Na světě je už přes 16 mil. nakažených koronavirem

foto Obyvatelé slumu Rocinha protestují v rouškách 25. července 2020 proti nedostatku vody během pandemie koronaviru v Riu de Janeiro.

Washington - Počet lidí, kteří se na světě již nakazili novým koronavirem, překročil hranici 16 milionů. Z nich na 645.000 s nemocí covid-19 zemřelo. Uvedla to americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Dvě pandemií nejvíce postižené země - Spojené státy a Brazílie - za poslední den zaznamenaly každá kolem 1200 obětí. Rakousko a Německo se potýkají s lokálními ohnisky nákazy, která vypukla mezi sezónními pracovníky, a Madrid protestuje proti povinné karanténě, kterou nařídila britská vláda svým občanům po návratu ze Španělska. Severní Korea kvůli koronaviru vyhlásila výjimečný stav.

Nejnovější milion infikovaných přibyl do statistik JHU za pouhé tři dny; hranice 15 milionů padla 22. července. Největší podíl na rychlém růstu počtu případů měly v posledních dnech USA, které už registrují přes 4,1 milionu infikovaných, Brazílie s 2,4 miliony a Indie, kde se podle úřadů nakazilo téměř 1,4 milionu lidí.

Počet nakažených se v USA za 24 hodin zvýšil o téměř 75.000 a obětí přibylo 1145, uvedlo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Země tak v sobotu už pátý den v řadě zaznamenala přes tisíc úmrtí s covidem-19, denní bilance nových případů je zároveň jedna z nejvyšších od začátku pandemie. Celkově s covidem-19 zemřelo v USA přibližně 145.000 osob.

Brazílie za uplynulý den zaznamenala 1211 úmrtí s koronavirem a 51.147 nově nakažených. Celková bilance mrtvých vzrostla na 86.449.

V rakouském alpském středisku Sankt Wolfgang, kde se tento týden objevila nákaza koronavirem u sezónních hotelových zaměstnanců, se zvyšuje počet odhalených případů. Hygienici v noci na dnešek informovali, že nakažených je už 44. Testováno zatím bylo více než šest stovek osob, ale polovina z nich ještě nezná výsledek. Podle úřadů je riziko pro hosty vzhledem k bezpečnostním opatřením minimální.

S lokálním ohniskem nákazy mezi sezónními pracovníky bojují i němečtí hygienici. Na farmě v bavorském Mammingu u Řezna se infekce zatím zjistila u 174 lidí. Podnik s více než 500 zaměstnanci je v přísné karanténě. Na farmě se sběrem úrody pomáhají brigádníci zejména z východní Evropy, především z Rumunska. Celkově počet prokázaných případů koronaviru v Německu stoupl v sobotu o 305.

Nové opatření britské vlády, která nařídila dvoutýdenní karanténu všem cestovatelům vracejícím se ze Španělska, podle médií způsobilo mezi turisty rozhořčení i paniku. Britská pobočka cestovní kanceláře TUI oznámila, že do 9. srpna ruší všechny zájezdy do pevninského Španělska, kde v posledním týdnu rapidně přibývá nových případů koronavirové nákazy.

Španělská vláda tvrdí, že země je pro turisty bezpečná. Chce přesvědčit Británii, aby od opatření ustoupila. Londýn o povinné karanténě pro navrátilce ze Španělska rozhodl v sobotu a nařízení platí už ode dneška. Právě kvůli rychlosti, s jakou se změnila pravidla, čelí kabinet kritice.

Nepříznivě se epidemie vyvíjí také na části Balkánského poloostrova. V Srbsku za poslední den přibylo 467 potvrzených případů koronavirové nákazy, což je rekord. Už 2600 lékařů, učitelů, umělců či opozičních představitelů podepsalo petici, v níž žádají odvolání krizového štábu, zřízeného pro koordinaci boje proti pandemii.

Dramatická je situace i v sousední Severní Makedonii a Bosně a Hercegovině, kde dnes shodně padla hranice 10.000 nakažených. V Chorvatsku naopak nákaza mírně ustupuje. Za posledních 24 hodin zde evidovali 65 nových případů, což je pokles již čtvrtým dnem po sobě.

Bilance nově nakažených zvolna klesá i v Rusku, kde se za posledních 24 hodin nakazilo 5765 lidí. Výrazně klesl i počet nových úmrtí: na 77 v porovnání se 146 v předchozím dni. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od začátku pandemie nakazilo 812.485 lidí. Z nich 13.269 nákaze podlehlo a vyléčilo se 600.250 osob.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyhlásil výjimečný stav kvůli obavám z prvního případu nákazy koronavirem. Jedná o navrátilce z Jižní Koreje, který nelegálně překonal hranici zpět do KLDR tento měsíc. Pokud se podezření potvrdí, půjde o první případ nákazy koronavirem, který severokorejské úřady oficiálně přiznaly.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď